Facebook Google+ Twitter

Od maja obowiązuje zakaz wstępu do Kampinosu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-28 11:28

Od początku maja będzie obowiązywal zakaz wstępu do Kampinoskiego Parku Narodowego. Dyrektor parku Jerzy Misiak powiedział, że jest to spowodowane koniecznością ochrony przeciwpożarowej Kampinosu.

Jak zaznaczył - obecnie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarem środowiska przyrodniczego Parku. Mierzona o 9.00 rano wilgotność ściółki od dwóch dni spada poniżej 8 procent.

Według przepisów - jeżeli w ciagu 5 dni wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent - należy obligatoryjnie wprowadzić zakaz wstepu do lasu. Jerzy Misiak powiedział, że dyrekcja Parku nie bedzie czekać na piąty dzień przesuszenia ściółki, bo sytuacja jest katastrofalna, a zagrożenia pożarowe bardzo realne. Dlatego podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu już z dniem 30 kwietnia.

Dyrektor Parku powiedział, że przesuszone lasy, łąki i szuwary to ogrmna ilość materiału łatwopalnego a prognozy meteorologiczne zapowiadają utrzymanie się suszy do końca maja.

Podkreślił, że tylko w kwietniu w Kaminoskim Parku Narodowym doszło do 21 pożarów spowodowanych podpaleniami lub zaprószenim ognia. Dodał, że do wywołania pożaru wystarczy strząśniecie popiołu z papierosa niefrasobliwie palonego w lesie, czy wyrzucenie niedopałka przez okno samochodu. Pożary są powodowane także przez wypalanie traw czy palenie ognisk w terenach przyleśnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.