Facebook Google+ Twitter

Od nas zależy, jak długo żyjemy!

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-13 08:45

Zgodnie z powszechnymi sądami utwierdzanymi przez medycynę, nasza kondycja zdrowotna, a więc i długość życia, zależą w pierwszym rzędzie od genów. Jest w tym sporo prawdy, ale i uproszczeń zniekształcających prawdziwy obraz…

fot. MWMEDIA Polemikę z tak bardzo rozpowszechnionym poglądem o decydującym znaczeniu genów podjęli uczeni amerykańscy ze sławnego uniwersytetu w Harvardzie. Opinie swoje, tak odmienne od tradycyjnych, potwierdzają rezultatami obserwacji wielu kolejnych roczników. Ich zdaniem o kondycji zdrowotnej i długości życia decydują sami ludzie, bowiem te czynniki, które warunkują dobry stan zdrowia i długowieczność, dają się kształtować przez ich samych.
Uniwersytet od 60 lat obserwował stan zdrowia ponad 700 osób. Rezultaty obserwacji ujęli naukowcy z Harvardu w formie naukowej pracy, którą opublikowali na łamach fachowego pisma "American Journal of Psychiatry", wzbudzając duże zainteresowanie wśród medycyny.
Zgodnie z nimi, ten kto nie pali tytoniu, pije z umiarem alkohol, uprawia sport albo ćwiczenia fizyczne, przy tym stara się utrzymać prawidłową wagę ciała - ten spełnia warunki umożliwiające osiągnięcie imponującego wieku życia. Ważnym jest przy tym jednakże pozytywny stosunek do życia - pogoda ducha i niezbyt częsta zmiana partnera życiowego.
Dostrzeżono także wyraźne różnice pomiędzy procesem starzenia się kadry uniwersytetu i jego absolwentów a porównawczymi grupami gorzej uposażonych mieszkańców miasta. Kondycja naukowców w wieku 75 lat odpowiadała kondycji 65-latków z miasta!
Nie jest to spowodowane jedynie względami materialnymi. Zauważono bowiem, że ci z mieszkańców Harvardu, którzy nie byli dobrze sytuowani, ale posiadali staranne wykształcenie i reprezentowali wyższy poziom wiedzy - dysponowali kondycją podobną do ich rówieśników uniwersyteckich. Ten element mający istotny wpływ na długie życie, naukowcy z Harvardu bardzo silnie podkreślają w swoim opracowaniu.
BOLESŁAW ZAMCZEWSKI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.