Facebook Google+ Twitter

Od niepłodności do in vitro...

Dyskusja o in vitro niestety rozmyła istotę bezpłodności. Kilka słów o przyczynach, o których się nie mówi, a które są niezwykle ważne.

Trwająca od wielu lat dyskusja o zezalegalizowaniu in vitro stanowi jedynie dyskurs o charakterze ideologicznym, religijnym i politycznym. Adwersaże posługują się wyświechtanymi argumentami, przywołując najaważniejsze dla każdej ze stron argumenty. Niestety, nie dotykają one istoty problemu, wszak jest nim umożliwienie posiadania dzieci przez pary małżeńskie lub też żyjące w związku nieformalnym. Przyczyny niepłodności są opisane w piśmiennictwie światowym, a w Polsce są niedoceniane. Wręcz nieznane.

Główne przyczyny niepłodności związane są stylem życia, zachowaniami ryzykownymi zdrowotnie. Chciałbym podać pod rozwagę te zachowania.

Najważniejszą z przyczyn niepłodności jest zakażenie niewielką bakterią do niedawna uważaną za wirusa, chlamydią trachomatis. Przenosi się ona podczas kontaktów seksualnych, kontaktów przygodnych i niezabezpieczonych. Zarazić nas może nasz stały partner, gdyż w 70% u kobiet, a w 50% u mężczyzn przebieg jest bezobjawowy.

Chlamydia jest główną przyczyną występującego u kobiet zapalenia przydatków. Chlamydia największe szkody czyniu u kobiety, co nie oznacza, że mężczyzna jest bezpieczny. Przebieg bezobjawowy jest niebezpieczny, gdyż może trwać nawet wiele lat.

Wieloletni proces zapalny w miednicy kobiety prowadzi do powstania mechanicznej niepłodności. Tworzące się zrosty zamykają jajowody, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka.Taki proces powoduje również ogromne, nieodwracalne w skutkach zmiany śluzówki jajowodu i macicy, powodując bezpłodność.

Bardzo ważnym jest fakt, że zakażeniu ulegają najczęściej kobiety młode lub wręcz nastolatki. Możliwości wystąpienia powikłań u nastolatek są kilkukrotnie większe, niż u kobiet np. 25-letnich. Powikłania te bardzo często prowadzą do niemożności posiadania dzieci.

We wszystkich dostępnych badaniach naukowych z całego świata jednoznacznie udowodniono związek zakażenia chlamydią a bezpłodnością. Nawet do 60% kobiet leczonych z powodu niepłodności miało cechy zakażenia chlamydią!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jan Schreder9206
  • Jan Schreder9206
  • 25.10.2010 13:20

I jaka jest tego konkluzja?
Finansowac z NFZ, czy nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, bardzo dobry artykuł dlatego jest 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł! Dziękuję:) wreszcie ktoś mówi o samej niepłodności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.