Facebook Google+ Twitter

Od nowego roku podrożeje prąd i benzyna

W wyniku podwyżki podatków i opłat nakładanych przez rząd od przyszłego roku, może dojść do sytuacji, kiedy za litr paliwa zapłacimy nawet do 20 groszy więcej - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Cysterna z paliwem. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:MAN_TGA_Orlen.jpg)Wzrost cen paliwa ma nastąpić przede wszystkim z powodu likwidacji ulg w akcyzie od biokomponentów dodawanych do paliw, czego domaga się resort gospodarki. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego szacuje, że obciążenie biododatków akcyzą automatycznie przełoży się na wzrost detalicznych cen benzyn i oleju napędowego o niemal 5 - 7 gr na litrze - informuje DGP.

Do tego dojdą zmiany w przepisach o zapasach obowiązkowych paliw (5 gr/l) oraz certyfikacji biopaliw sprowadzanych do Europy spoza EU (2 - 4 gr/l). Do tego od nowego roku czeka nas nowa stawka podatku VAT (4 gr/l). W sumie w 2011 roku możemy spodziewać się, że do każdego litra przy tankowaniu dopłacimy nawet 16-20 gr - wylicza gazeta.

Węgiel też zdrożeje?
Najprawdopodobniej podrożeje również węgiel. Z szacunków "Parkietu" wynika, że o około 15 proc. może zdrożeć w przyszłym roku węgiel kamienny dla elektrowni. To z kolei może spowodować reakcję elektrowni, które również mogą wprowadzić podwyżki.

W lipcu cena za litr 98 PB nie przekroczy 5,40 zł
Wzrost cen paliw - spustoszenie nie tylko w kieszeniach kierowców
Zdrożeje gaz, węgiel i koks

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.