Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9395 miejsce

Od nowego roku w Czechach narkotyki będą legalne

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-29 17:21

Czeski rząd opublikował listę używek, za których posiadanie od 1 stycznia nie grozi kara. Wśród nich są m.in. heroina i marihuana.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ecstacy_monogram.jpgLegalnie będzie można mieć przy sobie do 1,5 g heroiny, 1 g kokainy, 2 g metamfetaminy, do 15 g marihuany, maksymalnie cztery tabletki ekstazy i pięć tabletek LSD. Jak informuje Gazeta.pl, Czesi będą też mogli w swych domach uprawiać do pięciu krzaczków konopi indyjskich i do 40 sztuk grzybów halucynogennych.

Listę opracowało czeskie Ministerstwo Sprawiedliwości, tłumacząc, że stworzenie wykazu dozwolonych używek jest wynikiem "obecnej praktyki sądowej". Czeskie sądy, jeśli już sprawa o posiadanie narkotyków do nich trafiała, zwykle ją umarzały z powodu niskiej szkodliwości. Posiadanie niewielkich ilości narkotyków jest zresztą w Czechach wykroczeniem, a nie przestępstwem.

Polscy policjanci w oficjalnych wypowiedziach przyznają, że należy się spodziewać wzmożonej turystyki narkotykowej polskiej młodzieży do Czech. Marihuanę będzie przecież można legalnie palić choćby na moście w Cieszynie. Byle po właściwej, a może - niewłaściwej stronie...

Źródło: " Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

krystian szczepański
  • krystian szczepański
  • 10.02.2012 13:06

ekstaza, haszysz , marycha są zajebiste ja mam 13 lat a już to brałem i po ekstazie zajebiście sie czuję jak niegy wcześniej

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=C0mEDE_w1xo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic nowego, ustawa jest tylko uporządkowaniem prawa. Zresztą bardzo dobrze, że jest. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przemytnicy się cieszą, a polska straż graniczna będzie miała ręce pełne roboty... Polsce w najbliższym czasie legalizacja nie grozi, bo nasi politycy nie bardzo orientują się w temacie... http://www.youtube.com/watch?v=oSq1rOMBiZc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli faktycznie tak jest?w Polsce narkomani ruszą falą do Czech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Narkomania to" temat rzeka".
Aby wyjść z nałogu,to cieżka praca nad sobą już do konca swojego życia.
Jestem bliska tego tematu od 20-lat i wiem co pisze..
Nikt..żaden uzalezniony nie może powiedzieć,ze wyszedł z nałogu,bo to nie prawda.
Właściwie nie ma"cudownych uzdrowień"..
Narkotyki zabijaja..uczucia,wiarę-wszystko..nie daja nic w zamian.
Wychodzenie z nałogu trwa ok.roku(jedynie)a to bardzo mało.
Nawroty u dzieciaków są własciwie z grupy ok.10 równe?9 leczących.
Legalizacja równa się niestety powrotowi 98%..znam jedna osobę w Czechach..nie bierze ok.8 lat..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta, z drugiej strony gdzie kończy się "czasem sobie użyje w granicach rozsądku coś mniej szkodliwego" a zaczyna "bierze"? Osobom, które nigdy nie miały do czynienia ze środkami psychoaktywnymi, nie piją alkoholu ani nie palą papierosów, nie mają znajomych, którzy lubują się w używkach, trudno jest ocenić, jak to naprawdę wygląda. Praktycznie jakby pytać socjologa o rachunek różniczkowy, powie tyle, że to trudne/głupie/niepotrzebne. Zgadzam się z przedmówcami, że jedne używki się demonizuje, zupełnie niepotrzebnie, a drugie akceptuje - bądźmy konsekwentni, jeśli mamy zakazać wszystkiego, co choćby potencjalnie szkodzi w nadmiernych ilościach, zakażmy też alkoholu, papierosów i kawy. Zakażmy też niezdrowego jedzenia, w końcu otyłość to bardzo groźna choroba, a i chorób serca z powodu wysokiego poziomu cholesterolu nie powinno się lekceważyć. Jak sądzę zaraz podniosłyby się głosy, że jak to tak ingerować w wolność obywatela!

Żyjemy w takim kręgu kulturowym, a nie innym i tutaj akurat marihuana, kokaina czy opium są nielegalne. Legalne są za to papierosy, kawa i alkohol. W krajach arabskich z kolei alkohol jest nielegalny, ale legalne są środki psychoaktywne (odsyłam do Koranu:). W wielu społecznościach plemiennych ćpać może legalnie tylko szaman i niektórzy członkowie plemienia w ściśle określonych okolicznościach, a w jeszcze innych ćpają wszyscy jak leci - od dzieci aż po dziadków. Tylko że w takich zbiorowościach nie uważa się zażywania środków halucynogennych za ćpanie, ale za rytuał bądź normalną, odwieczną, codzienną praktykę. Podobnie jak w Polsce picie piwa przed telewizorem. I tutaj jest pies pogrzebany;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina), popularnie zwana ekstazą, może wykazywać działanie neurotoksyczne, które w skrajnych przypadkach powoduje zgon. Aby mu zapobiec bądź je ograniczyć, trzeba spełnić poniższe warunki:
- nie przyjmować jednorazowo więcej niż jednej tabletki
- stosować nie częściej niż raz na dwa tygodnie
- unikać odwodnienia
- nie przebywać, po przyjęciu substancji, w ciepłych i dusznych pomieszczeniach
- unikać przyjmowania substancji w przypadku tendencji lub rozpoznania zespołu depresyjnego.
I tu jest pies pogrzebany. Zastanówcie się, jak to się ma do dzieciaków łykających prochy w dyskotekach. I ile osób je łyka, żeby wyjść z "doła", który w rzeczywistości może oznaczać stan depresyjny.
I - za Julią - ktoś, kto sam bierze, nie zdaje sobie sprawy, że narkotyk go zmienia. Widzą to "czyste" osoby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla Czechów- za odwagę usuwania hipokryzji z prawa.

Nie widzę zasadności ścigania za posiadania narkotyków dla własnego użytku. Tym tokiem myślenia- ścigać powinno się też palaczy i amatorów alkoholu- a nie robi się tylko z powodu koncernów. I też z powodu ich nacisku nie chce się dopuścić do legalizacji marihuany- używki mniej szkodliwej od tytoniu z tym całym smolistym syfem do niego dodawanym, ładnie określanym, jako "papierosy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 100% zgadzam się z Julią odnośnie ostatniej części komentarza. Aż chyba artykuł popełnię z tych emocji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.