Facebook Google+ Twitter

Od nowego roku wzrosną akcyzy na papierosy, alkohol i samochody

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-10 17:15

O trzy miliardy złotych wzrosną przyszłoroczne wpływy do budżetu państwa w związku z podwyżkami akcyz. Od nowego roku wzrosną akcyzy na papierosy, alkohol i samochody.

Najwięcej, bo około miliarda 900 tysięcy złotych wpłynie do budżetu z tytułu wyższej akcyzy na papierosy. Rzecznik szefa służby celnej Witold Lisicki wyjaśnia, że ta podwyżka wiąże się z wymaganiami Unii Europejskiej, a do wymaganego poziomu akcyzy na tytoń Polska dochodziła stopniowo.

Część podwyżek wiąże się z planowanym utworzeniem Rezerwy Solidarności Społecznej, który ma pomóc w walce ze skutkami kryzysu finansowego. W tym celu wzrośnie między innymi akcyza na wyroby spirytusowe oraz na samochody z silnikami o pojemności powyżej dwóch litrów. Podniesiona zostanie również akcyza na wino i napoje fermentowane, co może spowodować wzrost ceny około 20 groszy za butelkę.

Od początku roku zmienią się również zasady opodatkowania energii elektrycznej. Zmiana wiąże się z przeniesieniem opodatkowania z producentów na dystrybutorów prądu, jednak to nie powinno to wpłynąć na wysokość naszych rachunków.

Powyższe zmiany wejdą w życie od 1 stycznia. Z kolei od marca można się spodziewać nieco wyższych cen piwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.