Facebook Google+ Twitter

Od piątku na ścianach K2 zginęło 11 himalaistów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-04 11:46

W Pakistanie - według potwierdzonych oficjalnie przez władze tego kraju danych - w ścianach K2 zginęło od piątku jedenastu himalaistów. Uczestniczyli w kilku wyprawach, które w sezonie letnim zdobywały drugą co do wysokości górę świata. Przyczyną tragedii była lawina bloków lodowych w partiach podszczytowych K2, na wysokości powyżej 8 tysięcy metrów.

Największe straty poniosła wyprawa koreańska - zginęło jej pięciu uczestników: trzech Koreańczyków i dwóch Nepalczyków. Podczas ataku szczytowego w piątek zginął również jeden członek ekspedycji serbskiej. Straty poniosła także wyprawa norweska - w zejściu zginął jeden z członków ekspedycji. Wśród ofiar jest także jeden himalaista francuski i irlandzki. Ofiarami ostatnich dni na K2 jest także dwóch Pakistańczyków.

Według przedstawicieli władz sportowych Pakistanu, pozostali uczestnicy wypraw operujących w rejonie K2 są bezpieczni i znajdują się albo w bazie albo w obozach pośrednich.

Informacja ta nie w pełni zgadza się z danymi przedstawianymi przez himalaistów holenderskich, którzy nadal mają nadzieję, że uda się odnaleźć trzech członków ich wyprawy, z którymi nie ma kontaktu.

Obserwatorzy ostatnich wydarzeń na K2 podkreślają, że część uczestników tegorocznych ekspedycji stanowili ludzie ze zbyt małym doświadczeniem wysokościowym. Braki w doświadczeniu spowodowały, że w kryzysowej sytuacji - po zejściu lawiny i zniszczeniu lin poręczowym w trudnym technicznie terenie - nie byli sobie w stanie poradzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.