Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30852 miejsce

Od połowy lutego będzie łatwiej o pozwolenie na broń

W Sejmie wszyscy posłowie byli za przyjęciem nowelizacji ustawy o broni dostosowującej dotychczasowe przepisy do norm unijnych. Prezydent Komorowski w poniedziałek podpisał ustawę, która zacznie obowiązywać już od połowy lutego 2011 roku.

Właściciel autorskich praw majątkowych do tego pliku zezwala każdemu wykorzystać go w dowolnym celu, pod warunkiem, że wykorzystujący wyraźnie wskaże autora. Redystrybucja, wykonywanie prac pochodnych, użycie komercyjne oraz każde inne są dozwolone. / Fot. http://www.wp.mil.plJak czytamy w Polityce dotychczas policja miała znaczny wpływ na decyzję o przyznaniu pozwolenia na broń, jako że artykuł w ustawie był sformułowany dosyć swobodnie względem możliwych interpretacji. Jego zapis brzmiał: "organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie".

Nowa ustawa przewiduje, że są pewne okoliczności, w których ubiegającemu należy się prawo do posiadania broni, jak np: "stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia".

Ustawa przewiduje także przyznawanie przez policję zezwolenia na posiadanie broni "m.in. członkom klubów sportowych, w których można trenować strzelectwo, stowarzyszeń zajmujących się kolekcjonowaniem broni oraz - co jest zupełną nowością - członkom grup rekonstrukcyjnych (czyli np. odgrywającym role partyzantów albo dzielnych powstańców przy każdej znaczącej rocznicy)".

Co najbardziej nie podoba się przedstawicielom policji i może może budzić kontrowersje w społeczeństwie? Dwie nowe regulacje wynikające ze znowelizowanej ustawy, otóż "zezwolenie będzie otrzymywał każdy, kto otrzymał broń w drodze spadku, darowizny lub jako wyróżnienie" oraz fakt, że broń, na którą wymagane jest zezwolenie będzie można kupić przez internet!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (47):

Sortuj komentarze:

Posiadałem pozwolenie gdy byłem ochroniarzem,posiadałem również broń ale gdy poszłem na rentę to broń oddałem policji.Obecnie czuję sie tak samo jak z bronią tylko nie muszę sie martwić czy dobrze zabezpieczyłem przed niepowołanymi osobami .Lepiej czuje się bez broni bo w razie wypadku nikt mi jej nie skradnie i nie użyje na moje konto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Nowak
  • Anna Nowak
  • 08.08.2011 18:00

Nie podoba mi się to, że ""zezwolenie będzie otrzymywał każdy, kto otrzymał broń w drodze spadku, darowizny lub jako wyróżnienie". Jakiś niezdrowy na umyśle człowiek dostanie pistolet w spadku i naprawdę może się to źle skończyć... Podobnie kupowanie zezwolenia przez Internet. To jakiś żart? Powinny być większe ograniczenia, co do tego, kto może korzystać z broni. To nie jest zabawka... Warto mieć także przejść kurs albo odpowiednie szkolenie. Na przykład w Apeironie to jest organizowane. Moi znajomi się zapisali i pomogło im to zdobyć pozwolenie na broń, jednak nie trzymają pistoletu w domu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Adamiak

Gdyby wczytał się Pan dokładnie w mój tekst to zrozumiałby pan, to, że posiadam broń tylko nie mogę z niej korzystać w sposób jak bym to widział. A wtedy posłowie nie mogli by mnie obrażać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Daniel Baranowski - "Wielu ludzi posiadanie broni kojarzy automatycznie z jej użyciem w niecnych celach lub do polowań."

Jedno z wierzeń przeciwników broni palnej:
"Zasadnym" zastosowaniem dla broni jest polowanie i strzelectwo sportowe, ale nie samoobrona. Innymi słowy, jest akceptowane by użyć ich jako zabawek, ale nie jako urządzeń do obrony życia."

<Rotfl>

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Jerzy Adamiak
  • @Jerzy Adamiak
  • 04.02.2011 11:43

Po wszystkich Pańskich wpisach mniemam,iż nie posiada pan pozwolenia na broń.Powodem tego stanu rzeczy są-albo w ogóle Pan sie o nie nie starał;albo odmówiono Panu prawa do jej posiadania.jeżeli chodzi o pierwszą przyczynę,to zalecam udanie się do KP i zapytanie oficera dyżurnego o procedurę dotyczącą strania się o pozwolenie na posiadanie broni palnej-udzielą Panu szczegółowych informacji.Jeżeli natomiast przyczyną jest odrzucenie pańskiego akcesu...cóż...to tłumaczy Pański upór w forsowaniu pomysłu i generowanie wpisów typu:broń dla każdego.Jeśli ktoś uważa,że broń podniesie mu komfort poczucie bezpieczeństwa,to ktoś taki broni posiadać nie powinien.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja ze swojej strony, widzę to tak. Następnym krokiem powinno być ustawowe obowiązywanie Polskiego Kodeksu Honorowego, Kodeksu Boziewicza { http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Boziewicz } Co w sposób jasny i uczciwy pozwalało by rozstrzygać spory. W każdym mieście powiatowym powinien być wydzielony plac / coś na wzór strzelnicy, ogrodzony i osłonięty by postronni nie byli gapiami inie ucierpieli w czasie pojedynku./ aby tam odbywały się rozstrzygnięcia sporów. W sejmowych podziemiach tez znalazło by się miejsce do tego. A jeśli by posłów ubywało mniej, to by była oznaka zdrowienia w Polsce obyczajów. I zapewniam wszystkich tu,że po takiej ustawie nie bylibyśmy obrażani przez posłów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Baranowski
  • Daniel Baranowski
  • 04.02.2011 08:25

Wielu ludzi posiadanie broni kojarzy automatycznie z jej użyciem w niecnych celach lub do polowań.Moi nowi znajomi słysząc że posiadam broń zadawali mi pierwsze pytanie;ty a na co polujesz;.To chyba taka mentalność u wielu ludzi.Ja odpowiadałem że wyszedłem tylko raz na polowanie po otrzymaniu uprawnień ale miałem szczęście że nic nie wyszło na linię strzału bo bym chyba i tak nie strzelił.Drugim pytaniem więc prawie zawsze było ;a czy do bandyty byś strzelił?;.Odpowiadałem że na 95% tak,abym tylko zdążył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Daniel Baranowski

Mało kto zdaje sobie sprawę, że broń palna służąca w zamyśle do obrony własnej, tak właściwie służy po to, by nie być używaną, a sama świadomość, że może być w domu/rękach potencjalnej ofiary jest dla potencjalnych przestępców elementem odstraszającym.

Piszesz "czułeś się wolnym człowiekiem" i ja to rozumiem, bo mam wyobraźnię, ale przeciwnikom wyobraźni brak no i nie lubią być wolni - kochają życie pod cudzą obroną i na komendę.
I ja ich też rozumiem w kwestii, że tego pozwolenia nie potrzebują, ale pytam: dlaczego tak im zależy na zabranianiu innym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@stach - "... jako licencjonowany pracownik ochrony pozwolenie posiadam..."

Aha, i wszystko jasne - stach posiada, to znaczy wszyscy godni zaufania niefrustraci w Polsce już mają, - i tą powalającą prawdą oraz pozdrowieniami dla wszystkich, którzy pozwolenia mają, albo nie mają, ale i nie chcą mieć, więc innym nie pozwolą... kończymy dołączając piosenkę dla Pracowników Ochrony - pod naszą ochronę wszyscy się udawaaaaajcieeeeee...!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Baranowski
  • Daniel Baranowski
  • 03.02.2011 18:22

Panie Jerzy Adamiak podpisuję się pod Pańską ostatnią wypowiedzią trafił pan w przysłowiową dziesiątkę.Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.