Facebook Google+ Twitter

Od poniedziałku nowe paszporty biometryczne

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-24 18:11

Klient będzie miał dalej do okienka. Liczba punktów paszportowych w kraju zostanie zmniejszona z 400 do 100. Koszt paszportu wzrośnie o 40 zł. Państwo wyda na nie 11,5 mln zł.

Od najbliższego poniedziałku urzędy będą wydawać paszporty spełniające wymagania Unii Europejskiej. Nowy ich wzór będzie miał zatopiony w okładce specjalny procesor, zawierający osobowe dane biometryczne. Na razie będzie to tylko cyfrowe zdjęcie jego właściciela, w przyszłości dojdą zapisy linii papilarnych i tęczówki oka. Nie grozi nam przymusowa wymiana paszportów, gdyż stare dokumenty nadal zachowują ważność.
fot. Adam Nocoń
Wprowadzenie nowych paszportów to nie tylko wymóg wprowadzony dyrektywą Unii Europejskiej, ale także podstawowy warunek ubiegania się Polski o uczestnictwo w europejskim ruchu bezwizowym. Dzięki mikroprocesorom nowe paszporty będą znacznie bezpieczniejsze. Ich sfałszowanie będzie praktycznie niemożliwe. W paszportach będzie też nowy typ zdjęcia. Twarz ukazana na wprost będzie dużo większa niż dotychczas. Dopiero za dwa lata na chipach zapisywane będą też linie papilarne i wzór tęczówki.

Wraz z wprowadzeniem nowego dokumentu zostanie zmniejszona z 400 do 100 liczba punktów paszportowych w kraju. Mimo tego szef MSWiA wicepremier Ludwik Dorn zapewnia, że są one dobrze zlokalizowane i dzięki temu łatwo dostępne, a klienci będą obsługiwani sprawniej niż dotychczas. Złożenie wniosku ma trwać około 5 minut. Nie zmieni się czas oczekiwania na wydanie paszportu, jak obecnie ma on być nie dłuższy niż 30 dni.

Wraz z paszportem zmieni się natomiast opłata za jego wydanie. Ze 100 zł wzrośnie ona do 140 zł. Związane jest to właśnie z kosztem zastosowanych zabezpieczeń, w tym mikroprocesora. W tym roku na cały system wprowadzający nowe paszporty z budżetu zostanie wydane ponad 11,5 miliona zł. (KK)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.