Facebook Google+ Twitter

Od prezentów na Gwiazdkę trzeba zapłacić podatek

Nawet jeśli prezent pod choinkę nie był kosztowny, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek, jeśli w ciągu ostatnich 5 lat otrzymał inne prezenty od tej samej osoby i suma wartości tych prezentów przekroczy kwotę wolną od podatku.

 / Fot. Sigismund von Dobschütz źródło: wikimedia.orgPrezenty na Gwiazdkę podlegają ustawie o podatku od darowizn i spadków, dlatego może się zdarzyć, że od otrzymanego prezentu będzie trzeba zapłacić podatek. To, czy prezent będzie opodatkowany i jaką kwotą zależy od tego, od kogo został otrzymany oraz jaka jest jego wartość.

Ustawa o podatku od darowizn i spadków wyróżnia trzy grupy podatkowe. Do pierwszej grupy należy najbliższa rodzina: małżonek, rodzice i inni wstępni, dzieci i inni zstępni, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa, ojczym, macocha, pasierb i pasierbica. Do II grupy podatkowej należy dalsza rodzina, m. in. rodzeństwo rodziców i małżonkowie rodzeństwa. Do III grupy podatkowej zaliczają się głównie osoby niespokrewnione.

Prezenty otrzymane od osoby z I grupy podatkowej podlegają podatkowi, jeżeli ich wartość przekroczy 9 637 zł, od osoby z II grupy podatkowej jeżeli przekroczy 7 276 zł, a od osoby z III grupy podatkowej - jeśli będzie wyższa od 4 902 zł. Ale uwaga! Podane kwoty dotyczą okresu 5 ostatnich lat a nie pojedynczej wartości prezentu. Za przykład weźmy taką sytuację: Pewna osoba 2 lata temu brała ślub i otrzymała prezent od dalszego krewnego (zaliczanego do II grupy podatkowej) o wartości 7 100 zł. W tym roku otrzyma od tej samej osoby prezent pod choinkę o wartości 200 zł. Suma wartości tych prezentów wyniesie 7 300 zł, zatem przekroczy kwotę 7 276 zł, w związku z czym obdarowany będzie miał obowiązek zapłaty podatku.

Ulga nielimitowana

Na szczęście, ustawodawcy przewidzieli zwolnienie z podatku od darowizn otrzymanych od najbliższej rodziny. Zaliczyli do niej: małżonka, rodziców i innych wstępnych, dzieci i innych zstępnych, rodzeństwo, ojczyma, macochę, pasierba i pasierbica. Są to więc osoby z I grupy podatkowej, ale nie wszystkie. Zwolnione z podatku nie są prezenty otrzymane od teściów, zięcia i synowej.

Chociaż prezenty otrzymane od osoby, która podlega uldze nielimitowanej są zwolnione z podatku, nie są zwolnione z konieczności zgłoszenia otrzymania prezentów. Zatem jeśli w ciągu 5 lat otrzymasz prezenty od np. rodziców o wartości w sumie 9 637 zł, masz obowiązek zgłoszenia tego faktu urzędowi skarbowemu.

Źródło informacji: rozliczeniepit.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Marku - idę za ciosem!
Widzę mianowicie poważną niedoróbkę w tym prawie podatkowym: nie obejmuje wartości prezentów komunijnych z kopertówkami łącznie, liczonych sumarycznie od całej rodziny i hojnych gości.
Obowiązkiem podatkowym należy objąć obywateli od 6 roku życia, bo to małe tałatajstwo ciągle coś dostaje i jakby tak podliczyć w interwałach pięcioletnich, to przychody państwa zwiększyły by się w sposób znaczący.Nie wolno zapominać, że do prezentów należą również: chomiki, szczurki, świnki morskie, pieski i kotki a również złote rybki, które trzykrotnie na życzenie obdarowanego mogą przynieść dochód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja biję się w piersi (może łaskawy fiskus wybaczy zaniedbania z ostatniej pięciolatki) i pędzę założyć rejestr prezentów gwiazdkowych. Trzeba tylko będzie poprosić ofiarodawców o dołączanie paragonów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Same te kwoty, wyliczone co do złotówki, świadczą już o wybitnym "intelekcie" tego, kto je zaproponował do "demokratycznego" przepchnięcia.

Miliony ludzi to widzą! Bóg podobno to też widzi i co...? Ano nic się nie dzieje, bo chyba poziom kretynizmu w narodzie już wyrównał się z inteligencją. Dlatego jest ta, jak jest! I dobrze, tak trzymać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obiecuję, że jak mnie ktoś obdaruje stosowną kwotą, to w przeciwieństwie do niektórych wybrańców narodu, podatek zapłacę. Czekam zatem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.