Facebook Google+ Twitter

Od soboty będzie luźniej na ulicach. Milion osób bez prawka

Około miliona osób w Polsce musi do soboty wymienić swoje prawa jazdy. Jeśli ktoś nie złożył jeszcze odpowiedniego wniosku, musi liczyć się z koniecznością odstawienia auta nawet na miesiąc.

Niektórzy, tak jak Andrzej Stelmasiuk, przyjechali aż z zagranicy, by złożyć odpowiednie dokumenty.
- Dopiero kilka dni temu dowiedziałem się, że moje prawo jazdy niedługo będzie nieaktualne. Natychmiast postanowiłem wrócić do kraju, ale co z tego, skoro i tak dokument dostanę za 30 dni - martwi się.

Auto jest mu potrzebne do pracy. Jeszcze nie wie, czy od lipca będzie próbował jeździć na starym prawie jazdy, czy odstawi samochód i zacznie liczyć straty.

Urzędy nie zdążą

Obowiązkowi wymiany dokumentów podlegają wszyscy ci, których prawa jazdy zostały wydane między 1 maja 1993 r. a 30 czerwca 1999 r., a także na blankietach papierowych po 1 lipca 1999 r.

Chociaż urzędnicy robią co mogą, to jednak nie uda im się rozparzyć wniosków w terminie krótszym niż 30 dni. Do tej pory wystarczały dwa tygodnie, ale teraz wydziały komunikacji przeżywają prawdziwe oblężenie. - Liczba osób, które starają się o nowe dokumenty wzrosła w ostatnim czasie trzykrotnie. Jest nam bardzo trudno obsłużyć wszystkich intersantów - tłumaczy Aneta Uzarska z warszawskiego urzędu miasta.

Wydział obsługi mieszkańców w stolicy i kasy osiedlowe do końca miesiąca będą pracowały dłużej - od godz. 8 do 19. To jednak i tak zbyt krótko, aby każdy kierowca zdążył wymienić dokumenty. Tymczasem ministerstwo zapowiada, że nie przedłuży terminu.

Jakie konsekwecje?

Nie warto siadać za kierownicą bez ważnego prawa jazdy. Kierowca, który nie wymieni dokumentów w odpowiednim terminie, nie straci co prawda uprawnień do kierowania pojazdami, ale nie będzie mógł jeździć samochodem aż do momentu wyrobienia nowego prawa jazdy. Jeśli natomiast zostanie zatrzymany przez poliicję, dostanie mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Auto może też trafić na drogi, policyjny parking.

Nieprzyjemności mogą spotkać także tych, którzy bez ważnego dokumentu spowodują wypadek. Tacy kierowcy mogą zapomnieć o odszkodowaniu z autocasco. Wypłaty pieniędzy odmówi między innymi PZU, UNIQA i Filar.

 

Jak wymienić?

Przy ubieganiu się o wymianę prawa jazdy należy złożyć: wniosek, potwierdzenie dokonania wpłaty (opłata wynosi 71 zł), zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz kserokopię posiadanego prawa jazdy.

Wnioski mogą być też przesyłane pocztą.

Szczegółowe informacje o wymianie prawa jazdy oraz adresy miejsc, gdzie można składać dokumenty o ich wymianę można znaleźć na stronach internetowych urzędów miast.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy jestem czy ktoś znów nie odwoła tego tuż przed upływem terminu, czyli w piątek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.