Facebook Google+ Twitter

Od Starego Roku do Trzech Kroli dawniej w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Stary Rok, Nowy Roczek i Trzech Kroli. Nowy Rok dziś cyfrę zmienia. Wszyscy wszystkim ślą życzenia. Przy tej pięknej sposobności i my życzym Wam radości. [Życzenia staropolskie. Autor anonimowy]

Rysunek Marka W. Judyckiego / Fot. Adam K. PodgórskiŚwiąteczny nastrój Godów trwał aż do momenty przełomu kalendarzowego, czyli nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Nazwa styczeń pochodzi jakoby od tego, że Stary Rok, odchodzący, stykał się Nowym rokiem, nadchodzącym. Dziś nie mówimy inaczej, jak o Sylwestrze, ale wtedy Jan S, Dworak notował w Pierwszej wersji monografii Nowego Bytomia: W dzień wigilii (...) starego roku górnicy urządzają strzelanie. W dzień starego roku idzie się na nabożeństwo wieczorne, następnie siedzi się przy pogawędce, szklance i muzyce do północy, po czym składa się życzenia noworoczne. Nocą i w dzień Nowego Roku chodzą po domach bemacy”.

Dokumentujący regiony bielszowickie Grzegorz B. Marek nieco szerzej opisuje sylwestrowe i noworoczne igraszki. „Odmienną formą obchodu ostatniego dnia roku, czyli tzw. Sylwestra, było wyjmowanie z ogrodzeń furtek czyli bramek, przenoszenia ich na drugi koniec miejscowości lub zawieszania ich wysoko na drzewach.

Poza tym, kiedy w czasach dawniejszych proch strzelniczy znajdował się w normalnej sprzedaży handlowej, to w wieczór sylwestrowy rozlegały się tu i ówdzie huki wystrzałów i detonacji. Jednak tego rodzaju zabawy niosły ze sobą różnego rodzaju wypadki, dlatego zostały w pewnym czasie zakazane i zaniechane. Poza tym Nowy Rok witano też zabawami tanecznymi, co jest praktykowane do czasów obecnych.

Z okazji Nowego Roku składano sobie w rodzinach, wśród sąsiadów i znajomych, życzenia zdrowia. A kiedy z końcem ubiegłego stulecia
doszło do szerszego rozwoju poczty, to przyjął się powszechny zwyczaj przesyłania tych życzeń na odpowiednich kartkach pocztowych, podobnie jak i z okazji Bożego Narodzenia, co przetrwało do czasów obecnych”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.