Facebook Google+ Twitter

Od stycznia euro zastąpi słowacką koronę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-03 15:18

Słowacja zamieni koronę na euro od stycznia przyszłego roku. Unijni ministrowie finansów zgodzili się na przyjęcie przez ten kraj wspólnej waluty.

To była tylko formalność, bo już wcześniej Komisja Europejska dała zielone światło Słowacji, uznając, że jest ona przygotowana do wejścia do strefy euro. Władze w Bratysławie spełniły bowiem wszystkie wymagane kryteria gospodarcze. Chodzi przede wszystkim o deficyt budżetowy, który jest utrzymywany na niskim poziomie, dozwolonego limitu nie przekracza też dług publiczny, a ponadto zagwarantowany jest stabilny kurs wymiany. Niska jest też inflacja, z najnowszych prognoz wynika, że nie przekroczy ona granicy wyznaczonej dla państw z grupy euro.
Słowacja jest pierwszym krajem naszego regionu, który przyjmie wspólną walutę i czwartym z nowej Unii. Wcześniej z narodowej waluty zrezygnowały Słowenia, Malta i Cypr.
Od stycznia przyszłego roku strefa euro będzie liczyć w sumie 16 państw. Ostatecznie muszą to jeszcze potwierdzić unijni liderzy na szczycie w Brukseli za niecałe trzy tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.