Facebook Google+ Twitter

Od stycznia podrożeją energia i papierosy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-25 09:39

Zdrożeją papierosy i prąd, ale nie będzie podwyżki cen autogazu - to efekt wejścia w życie w styczniu 2009 r. nowej ustawy akcyzowej. Najdroższe papierosy będą już kosztować ok. 10 zł za paczkę.

Nasze rachunki za prąd w styczniu wzrosną prawdopodobnie o kilkanaście procent. Projekt ustawy o podatku akcyzowym przyjęty przez Sejm zapowiada podwyżki.

 / Fot. Grzegorz Jakubowski/PolskapresseTeoretycznie prąd nie powinien zdrożeć, bo nie zmienia się stawka, a jedynie płatnik akcyzy. Teraz akcyzę, 20 zł za megawatogodzinę, płacą elektrownie. Od nowego roku podatek mają odprowadzać spółki dystrybucyjne.

Po zmianie zasad elektrownie nie będą już płacić akcyzy, mogłyby więc obniżyć ceny o wspomniane 20 zł. Jednak nawet resort finansów w to nie wierzy. Projekt szykowano od dawna. Naciskała na nas Komisja Europejska, która nawet skierowała już sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednak to niejedyna przyczyna podwyżki cen prądu. Firmy energetyczne chcą wzrostu cen energii, bo ma zdrożeć węgiel. Niektóre kopalnie od początku przyszłego roku chcą nawet 50 proc. więcej za surowiec niż w tej chwili.

Negocjacje górników z energetykami trwają. Czternaście spółek dystrybucyjnych już złożyło wnioski do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowych taryf cen od początku przyszłego roku. Niektóre domagają się nawet 40-procentowej podwyżki.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.