Facebook Google+ Twitter

Od upadku muru Niemcy wydali ponad bilion euro na wschodnią część kraju

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-08 13:03

Władze Niemiec zainwestowały w odbudowę wschodniej części kraju po zjednoczeniu bilion 300 miliardów euro. Tak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie niemieckiego ministerstwa finansów.

Raport obejmuje okres od 1991 do 2005 roku. Rok później przygotował go Instytut Badań Gospodarczych w Halle. Opracowania nigdy przedtem nie opublikowano. Jego omówienie znalazło się w niedzielnym wydaniu dziennika "Die Welt".

Wynika z niego, że odbudowa gospodarcza pięciu krajów związkowych, które tworzyły wcześniej NRD, kosztowała w sumie bilion 300 miliardów euro. Dwie trzecie tej sumy pochłonęły wydatki o charakterze socjalnym. Jedynie dziesięć procent kwoty przeznaczone zostało na projekty wspomagające wzrost gospodarczy. Mimo tego odpowiedzialny za odbudowę wschodniej części kraju w nowym rządzie Niemiec minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere jest zdania, że poziom życia na wschodzie Niemiec za dziesięć lat zrówna się z zachodnim.

Niektórzy niemieccy politycy wskazują natomiast, że po 20 latach odbudowy gospodarczej wschodu większą uwagę należy poświęcić zachodowi. W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" minister transportu i budownictwa Peter Ramsauer wyraził opinię, że zachód Niemiec potrzebuje obecnie miliardowych inwestycji, zwłaszcza na modernizację infrastruktury drogowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.