Facebook Google+ Twitter

Od wczoraj kościół greckokatolicki przeżywa święta Bożego Narodzenia

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, 7 stycznia, trzynaście dni po świętach katolików rzymskich, Kościół greckokatolicki rozpoczął święta Bożego Narodzenia.

 / Fot. Darek Delmanowicz PAP7 stycznia grekokatolicy obchodzą pierwszy dzień świąt, wspominając narodziny Jezusa, Syna Bożego. 8 stycznia celebrują uroczystość Świętej Rodziny, natomiast 9 stycznia wspominają pierwszego męczennika i diakona – świętego Stefana.

W Polsce liczbę grekokatolików szacuje się na ok. 120 tys. Do parafii grekokatolickich należy m.in. parafia prowadzona przez ojców bazylianów w Warszawie.

Parafia ojców bazylianów do 2007 roku obchodziła Boże Narodzenie w tym samym czasie, co Kościół rzymskokatolicki. Natomiast od roku 2008 celebruje narodziny Jezusa Chrystusa zgodnie z kalendarzem juliańskim, tj. w dniach 7-9 stycznia.

Polska prowincja Kościoła greckokatolickiego, nazwana Metropolią Przemysko-Warszawską, składa się z archidiecezji przemysko-warszawskiej (nazwanej archieparchią, synonim archidiecezji w obrządku łacińskim) oraz diecezji wrocławsko-gdańskiej (nazwanej eparchią, będącej odpowiednikiem diecezji w obrządku łacińskim). Ich granica przebiega na Wiśle.

Przykładem różnicy między Kościołem grekokatolickim a rzymskokatolickim jest stosowanie innego rytu (ryt to przyjęty i zaaprobowany sposobów odprawiania różnych obrzędów religijnych). Inny przykład różnicy, to czczenie przez grekokatolików św. Stefana jako pierwszego męczennika - 9 stycznia, natomiast Kościół rzymskokatolicki, jako pierwszego męczennika, czci św. Szczepana, 26 grudnia.

Mimo iż Kościół grekokatolicki należy do innego obrządku, wchodząc w skład katolickich Kościołów wschodu, to pozostaje w komunii z Kościołem katolickim.

ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x24699/grekokatolicy-obchodza-boze-narodzenie/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To bardzo ciekawe, co napisałeś Janie. Tylko, że w polskich tłumaczeniach Dziejów wszędzie jest mowa o Szczepanie, także nie ma żadnego z przypisów, który miałby rozszerzać możliwość tłumaczenia greckigo Στέφανος (stefanon - jak podaje Septuaginta)na Stefan.

Niemniej jednak rzeczywiście, tłumaczenie greckiego Στέφανος i łacińskiego Stephanum (jak podaje Vulgata z 1926 roku) mniej odpowiada Szczepanowi.

Dziękuję za zauważenie, zatem różnica między Kościołem grekokatolickim a rzymskokatolickim lokowałby się w "dosłowniejszym" przekładzie greckich, a przez to i łacińskich nazw własnych, jak najbliżej oryginałowi.

Z drugiej strony, stosowanie różnych nazw jest na pierwszy rzut oka mylące i prowadzi do błędnych wniosków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Św. Stefan - inaczej św. Szczepan, który był pierwszym męczennikiem - Dzieje Apostolskie 6:5. Patrz również: wiedeńska "Stephansdom" = katedra św. Szczepana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.