Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12276 miejsce

Od wesela do wesela, czyli ile kosztuje przyjęcie weselne?

Wraz z zakończeniem postu i nadejściem Wielkanocy wesela wysypują się jak grzyby po deszczu. Jedne niewielkie na kilkadziesiąt osób, inne dochodzą nawet do kilku setek gości. I wtedy dopiero stają się poważnym wydatkiem.

Ach, cóż to był za ślub! / Fot. AKPAPrzyjęcia weselne zawsze są pierwsze (przynajmniej w założeniu) i zawsze mają być najlepsze. Gdy nadejdzie czas i jesteśmy pewni, nadchodzi ta chwila, chwila wspaniała. Jak Polska długa i szeroka kolejne zakochane pary decydują się na zawarcie związku małżeńskiego. Początkowo euforia, zachwyt, szczęście zastępują sprawy przyziemne, organizacyjne. I szczęśliwi są ci, za których wszystko wykonują rodzice. Ale nawet wtedy wiele jest na naszej głowie i zaczyna się wyścig z czasem. Gdy już ukochana osoba powie tak, wypadałoby poinformować rodziców. W końcu także oni będą zaangażowani w znacznym stopniu w organizację wesela. Przynajmniej finansowo. Pierwszy krok za nami. Teraz już oficjalnie możemy zacząć planować. Wydatki także...

TerminTo, kiedy będzie nasz ślub jest rzeczą ważną, choć nie najważniejszą. Gdy jesteśmy przesądni warto pod uwagę brać miesiące z literką “r” w nazwie. Jest ich sporo. Najbardziej popularne są oczywiście miesiące letnie, ale nikt nie mówi, że ślub w grudniu może być mniej udany. I choć przyjęcia weselne trwają zazwyczaj do godziny 6 rano, coraz częściej restauratorzy wymuszają na nas wcześniejszą porę zakończenia zabawy, tłumacząc się tym, że muszą mieć czas na przygotowanie kolejnej imprezy (np. poprawin). Z racji dużej popularności np. wynajmowanej przez nas sali, może zdarzyć się, że zostanie nam zaproponowany termin piątkowy.

KościółŚlub w kościele oznacza, że nie obędzie się bez wizyty na plebani. Zdarza się, że proboszcz obecny jest na początku przyjęcia weselnego. Godzina ślubu natomiast wiąże się nierozerwalnie z czasem jaki spędzimy na biesiadowaniu. Im wcześniej odbędzie się ślub, tym więcej czasu mamy na zabawę. Przy powrocie z kościoła do sali weselnej warto zaopatrzyć się w kilka fantów, gdyż może nas pod drodze spotkać niespodzianka w postaci bramy, przygotowanej przez (niekoniecznie) naszych znajomych. Dalszy przejazd wiąże się z wykupieniem pozwolenia na przejazd. Koszty związane ze ślubem:
ślub - co łaska, czyli około 200 zł,
organista - 150 zł,
wystrój Kościoła - 300 zł.


SalaWybór miejsca i sali to jedna z ważniejszych rzeczy. Poczynając od odległości od miejsca zamieszkania, po wystrój, menu, obsługę, dodatkowe atrakcje (stół biesiadny). Jeżeli przewidujemy więcej niż 100 gości, poszukiwania sali powinny rozpocząć się przynajmniej rok przed terminem. Warto zwrócić uwagę na zaplecze lokalu - toalety, kuchnię. W większych ośrodkach nie ma z tym zazwyczaj problemu, ale wiejskie remizy często odbiegają od jakichkolwiek standardów (wychodek na zewnątrz sali w drewnianej budce).
Koszty wynajęcia sali od 1500 do 3000 zł plus oczywiście posiłki i napoje.

Zespół muzycznyNajważniejsza jest para młoda, ale zabawa bez dobrego zespołu nie może się udać. Dobre zespoły muzyczne na wesele terminy mają zarezerwowane przynajmniej rok wcześniej, więc jeżeli nam zależy na dobrej muzyce warto wziąć to pod uwagę. Warto zwrócić uwagę na to czy zespół gra na żywo, czy tylko muzyka "leci" z gotowego podkładu. Skład zespołu (czy jest np. wokalistka?), brzmienie, umiejętność poprowadzenia gości do zabawy itp. są równie ważne. Najlepszym sposobem wyboru zespołu jest odwiedzenie ich podczas próby, gdzie możemy sprawdzić, czy grupa spełnia nasze oczekiwania muzyczne. Dla mniej zamożnych idealnie nadaje się DJ, choć tak naprawdę nie zastąpi zespołu w pełnym składzie. Wcześniej warto ustalić z zespołem scenariusz imprezy. Coraz częściej odchodzi się od tradycji oczepinowych i innych obrzędów weselnych (zbieranie na wózek, tradycyjny "wywóz" państwa młodych nad ranem, czy też choćby wspólne odśpiewanie ,,Rannych zórz").
Wynajęcie dobrego zespołu na samo wesele to około 2000 zł. Obsługa DJ to już cena zdecydowanie niższa - w granicach 600 zł.


Obsługa muzyczna w kościeleNic nie uświetni lepiej ślubu jak zaśpiewana w kościele przez wokalistkę Ave Maria. Wokal żeński często zastępowany jest przez skrzypka czy też trębacza. Dobrze wykonany utwór potrafi wycisnąć łzy nawet największych twardzieli. Jeżeli nosimy się z wynajęciem skrzypka musimy wydać około 200 zł. Taka sama cena za wokal czy trębacza.

Obsługa foto i wideoDobry materiał, umiejętnie zmontowany ma nam wystarczyć na całe życie. Dobry fachowiec nie będzie kręcił pół filmu jak goście siedzą przy stołach. Nie chcemy także oglądać materiału z rana, gdy zmęczenie widać na twarzach gości. Dobrze jest obejrzeć wcześniejsze materiały takiej firmy. Koszt zależy od długości nagranego materiału. Lepiej jednak umówić się co do całości.
Przewidywana cena: 1400 zł za 5 godzin.

Suknia, garniturTutaj im zasobniejszy portfel tym większe możliwości. Jedyne ograniczenie to dobry smak i umiejętność trafnego wyboru. Gustownie dobrany frak i kapelusz u pana młodego robi niezłe wrażenie na uczestnikach uroczystości. Suknia u panny młodej im dłuższa tym lepsza. Warto pamiętać jednak jak będzie wyglądała nad ranem po całonocnych tańcach.
Koszty: panna młoda - suknia od 1000 zł w górę, welon 150 zł; pan młody - frak 1000 - 2000 zł.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o najbardziej techniczne elementy naszego ślubu. Koszty całego przedsięwzięcia powinny zamknąć się w granicach 10.000 zł. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wiele spraw do załatwienia, ale to już tylko od nas zależy, czy skorzystamy z dodatkowych atrakcji (przejazd bryczką, sesja w plenerze itp).
Warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsza jest sama chwila, gdy zawieramy związek małżeński. Reszta to tylko miłe dodatki do całości...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Wesele mojej siostry kosztowało prawie 40.000. Główne wydatki to sala, jedzenie, kościół, zespół oraz oprawa muzyczna i kwiatowa ślubu. Wesele zwróciło się w 2/3 więc chyba nie ma sensu tyle wydawać. Zespół muzyczny naprawdę dał radę i pozdrawiam ich serdecznie.
http://firma.alfabetfirm.pl/21896-zespol-weselny-crazy-dance-wesela-lodz-warszawa/
Moim zdaniem lepiej zrobić trochę skromniejszą imprezę i zaprosić trochę mniej gości bo i tak duża część z gości nie przyjdzie jak to było u nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta_W
  • Marta_W
  • 28.09.2012 08:37

Ja swoje wesele i poprawiny organizowałam w Hotelu Lord w Warszawie. To było coś niesamowitego. Wszystko było dopięte na ostatni guzik :) Dobrze zaplanowałam swoje wydatki i mój budżet nie ucierpiał

Komentarz został ukrytyrozwiń
wujo Moshe
  • wujo Moshe
  • 19.04.2012 11:42

No tak, organista grający całą mszę 150 zł, ale trębacz czy skrzypaczka grająca 3 utworki aż 200 zł. Gdzie tu równość? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicek
  • kicek
  • 08.06.2011 14:18

niunia!
pipi,
pipii the fucker, the fucker maker i sucker,
sucker!l
ooser!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz
  • Janusz
  • 01.01.2011 22:28

Witam ja nam zaplanowane przyjecie na 2012 lipiec i wstepne obliczenia przy 160 osobach w pieknym zajezdzie gdzie musimy oplacic slanie dla 35 osob przyjezdnych,a i wesele jest na dwa dni wyniesie nas ok 60000zl nie liczone sa masze ubrania,koszty koscielne i wynajecie badz ubranie samochodu.boje sie tego rachunku ale moja narzeczona inaczej Sobie nie wyobrarza hehehehe pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
aneta17710
  • aneta17710
  • 29.11.2010 12:00

ja dopiero w styczniu biore slub cywilny ale mam problem ze znalezieniem sukienki niewiem naprawde niewiem jak sie ubrac nieplanuje wielkiego wesela tylko przyjecie prosze doradzcie cos

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne żeby wiedzieć w co zainwestować. Nie ma sensu jak dla mnie przynajmniej kupować właśnie welonu za 1000zł. Lepiej wydać to na jedzenie czy lepszy zespół. Bo to gwarantuje dobry nastrój na weselu. Kiedyś wszyscy wiedzieli, że wesela są po to żeby goście się dobrze bawili, a teraz jakieś szopki i udziwnienia. A można po prostu znaleźć dobry zespół, prosto ale ładnie urządzić salę, dobre jedzenie zamówić bo ot też ważne.... i już:)
http://www.agnesbi.com/band.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne żeby wiedzieć w co zainwestować. Nie ma sensu jak dla mnie przynajmniej kupować właśnie welonu za 1000zł. Lepiej wydać to na jedzenie czy lepszy zespół. Bo to gwarantuje dobry nastrój na weselu. Kiedyś wszyscy wiedzieli, że wesela są po to żeby goście się dobrze bawili, a teraz jakieś szopki i udziwnienia. A można po prostu znaleźć dobry zespół, prosto ale ładnie urządzić salę, dobre jedzenie zamówić bo ot też ważne.... i już:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dobra robota. Znam te ceny, bo moja siostra wychodzi za niedługo za mąż.
A co do welonu- to widziałam nawet za 1000 zł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.