Facebook Google+ Twitter

Od wojny z Gruzją do Che Guevary. Spotkania w Fundacji Schumana

26 października, wykładem pt. "Rok po wojnie rosyjsko-gruzińskiej", Fundacja im. Roberta Schumana zainaugurowała cykl spotkań, poświęconych istotnym, aktualnym tematom z zakresu stosunków międzynarodowych i społeczeństwa obywatelskiego.

Polska Fundacja im. R. Schumana / Fot. logo promocyjne FundacjiPodczas poniedziałkowego seminarium, koncentrującego się na stosunkach rosyjsko-gruzińskich, które odbyło się w siedzibie Fundacji przy Al. Ujazdowskich 37/5, z udziałem Wojciecha Góreckiego z Ośrodka Studiów Wschodnich, znawcy Kaukazu oraz Bartosza Cichockiego, eksperta Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oprócz diagnozowania przyczyn i konsekwencji ubiegłorocznego konfliktu, obaj eksperci starali sie równiez ukazać ogólną sytuację w regionie Kaukazu.

Ukazywali skomplikowaną grę gruzińskiego prezydenta, strającego się z jednej strony wykreować na męża stanu, by zwiększyć swoje poparcie w samej Gruzji, z drugiej - przedstawić swój kraj zawsze tylko jako ofiarę rosyjskiej polityki, by uzyskać moralny mandat i pomoc Zachodu.
Wspominali także o planach Rosji dotyczących swoich byłych republik, krajów WNP, o resentymentach imperialnych, jak i o słabej, nieadekawtnej reakcji krajów Zachodu na cały konflikt, która może utwierdzać decydentów na Kremlu w przekonaniu, że w wielu kwestiach bliskiej zagranicy mają wolna rękę. Zwłaszcza, jeśli chodzi o brak reakcji Stanów Zjednoczonych, uwikłanych w interwencje w Iraku i Afganistanie.

Kolejne seminarium odbedzie się już jutro o godz. 17, także w siedzibie Fundacji i będzie poświęcone francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Prelegentem jest dr Bartłomieja Zduniuka z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się czwartkowe spotkanie zatytulowane: "Ciao, Guevara! Spójrzmy prawdzie w oczy!". Punktem wyjścia jest postać argentyńskiego rewolucjonisty, towarzysza Fidela Castro w jego rewolucji z 1952 r., symbolu i inspiracji dla rewolty studenckiej z '68 r., który niegdyś walczył z wszelkimi formami imperializmu i wyzysku, a stał się, paradoksalnie, jedną z czołowych ikon popkultury.

Głównymi tematami dyskusji będą kampania Ciao, Guevara! oraz kwestia zaangażowania młodych ludzi w politykę oraz rola, jaką odgrywają współczesne ikony popkultury.

Gośćmi seminarium, ktore odbedzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Kampus Centralny UW, sala nr 210) o godz. 17, będą Benedikt Brunner i Tobias Kohl z Ring Christlich-Demokratischer Studenten oraz doktorzy Marek Szopski i Maciej Gdula z Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusje moderuje Rafał Woś z "Dziennika - Gazety Prawnej".

Tematy kolejnych seminariów to m.in. "Jak działa moja gmin@?" czy "Wygraj fundusze europejskie-gry miejskie dla młodzieży".

Szczegółowy program całego cyklu seminariów na: www.schuman.org.pls

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.