Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11925 miejsce

Odbijanie piłki głową szkodliwe dla mózgu? Wyniki testów są zaskakujące!

Co się dzieje z głową dziecka podczas tradycyjnego dla gry w piłkę nożną, "główkowania"? To pytanie było punktem wyjścia do interesujących badań nad mózgiem człowieka, przeprowadzonych przez naukowców z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

New York Times pisze, że naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, przeprowadzili badania na 34 dorosłych osobach - kobietach i mężczyznach - którzy grają w piłkę nożną od dzieciństwa i teraz biorą udział w rozgrywkach lig dla dorosłych. Wypełnili oni formularz, w którym musieli zdefiniować ile razy odbijali piłkę głową w ciągu ostatniego roku oraz czy kiedykolwiek doświadczyli jakiegoś wstrząśnienia mózgu. Następnie zostali poddani komputerowym testom pamięci wzrokowej. Wykonane zostały również testy, podczas których można wykryć więcej zmian w mózgu, niż podczas standardowych badań.

Badania wykazały, że osoby, które "główkowały" więcej niż 1100 razy w ciągu minionego roku, miały w mózgu mniej istoty białej, odpowiedzialnej za pamięć, koncentrację i pamięć wzrokową niż te osoby, które odbijały piłkę mniej razy. Ponadto mieli więcej problemów z przypominaniem sobie wcześniej wyczytanej im listy słów. Zapominali je i nerwowo próbowali sobie przypomnieć dużo częściej, niż grupa tych, którzy "główkowali" rzadziej.

Dr Michael L. Lipton twierdzi, że najwyraźniej istnieje jakiś wpływ częstego odbijania piłki głową na mózg człowieka. Elizabeth Larson, naukowiec z Humboldt State University w Kalifornii, twierdzi, że powołując się na zasady kierujące fizjologią człowieka, ma to sens. Przy takim odbijaniu piłki, narażona na uderzenia jest przednia i tylna część mózgu, a one są właśnie odpowiedzialne za przetwarzanie tych informacji. To wyjaśniałoby fakt, że ci, którzy "główkują" częściej, mają większe trudności z przypominaniem sobie widzianych wcześniej kształtów i generalnie mają gorszą pamięć wzrokową.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A co nie jest szkodliwe wszystko szkodzi ale z czegos trzeba zyc . Gornik pracuje pod ziemia, 25 lat w pyle chalasie i cia,glym zagrozeniu ze go zasypie skala , wybuchnie metan pyl we,glowy zaleje woda itd. A ida,c chodnikiem tez moze nas staranowac jakis pojazd poruszaja,cy sie, na drodze ? po prostu zewsza,d wszystko nam szkodzi i zagraza zdrowiu i zyciu . Niema tu wiecznego nieba. Na to trzeba tutaj zasluzyc zyja,c w szkodliwych warunkach i niebezpiecznych . Ludzi jest coraz wie,cej ile nasza ziemia moze pomiescic , srodowisko jest skazone slowem strach zyc na tej ziemi coraz gorzej lepiej juz nie be,dzie. wszystko zmieza do konca tego swiata a potem pujdziesz tam gdzies zasluzyl zyjac tu pracujemy na zycie w niebie lub w wiecznym piekle.!

Komentarz został ukrytyrozwiń
John
  • John
  • 15.12.2011 07:21

dla kogo te wyniki są zaskakujące???
...chyba dla opuchniętych mózgów od fal z komórek, wi-fi, bluetooth

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.