Facebook Google+ Twitter

Odbiorcy wrażliwi. Enion Energia o projekcie ulg w opłatach za energię elektryczną

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-13 14:09

Wczoraj rząd przyjął projekt dotyczący ulg w opłatach za energię dla tzw. odbiorców wrażliwych. Projekt - opracowany przez Ministerstwo Gospodarki – zakłada, że osoby ubogie zapłacą za prąd o 1/3 mniej. Są jednak limity dotyczące ilości energii, na którą przysługiwać będzie ulgowa odpłatność.

Limit wynosi: dla osoby samotnej - 900 kWh, dla rodziny 2-4 osobowej - 1250 kWh, a dla wielodzietnej - 1500 kWh. Jeżeli klient wrażliwy zużyje więcej prądu niż ilość podana w projekcie, za energię zużytą ponad limit zapłaci taką cenę, jak wszyscy pozostali.

Opinia Enion Energia sp. z o.o:

- Projekt, który bierze pod uwagę potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, jest bardzo potrzebny. Oceniam tę inicjatywę jako cenną. Tego typu programy funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej. Sprawa pomocy najuboższym klientom w opłacaniu rachunków za prąd jest niezwykle ważna - uważa Ireneusz Perkowski - prezes zarządu Enion Energia.

Prace nad tym projektem trwały od wielu miesięcy. Projekt omawiany był
m.in. na forum Towarzystwa Obrotu Energią, którego członkiem jest Ireneusz Perkowski.

- Dobrze znam to zagadnienie. Byłem zaangażowany w opiniowanie projektu. Uważam, że dobrze się stało, że projekt został przyjęty przez rząd. Teraz jest otwarta droga do tego, by ustalać szczegóły jego wdrożenia oraz opracować rozwiązania logistyczne. Nadmieniam, że wsparcie dla najuboższych jest konieczne, ponieważ to jeden z warunków pełnego uwolnienia rynku energii“ - dodaje I. Perkowski.

Funkcjonowanie projektu w praktyce

Unormowanie zasad wsparcia dla najuboższych jest odpowiedzialnym zadaniem. Aby ten projekt dobrze funkcjonował w praktyce i – co jest najistotniejsze - dzięki jego wdrożeniu możliwa była rzeczywista pomoc dla osób potrzebujących wsparcia, nie może być żadnych niedomówień.

Funkcjonowanie w praktyce tego projektu wymaga precyzyjnego podziału ról. Najkorzystniej będzie, jeżeli o tym, komu ma być przyznana bonifikata, będą decydować ośrodki pomocy społecznej. Jedynie one mogą precyzyjnie i rzetelnie wskazać właściwych odbiorców pomocy.

- Spółki, które zajmują się sprzedażą energii, nie są w stanie wskazać, którzy klienci należą do grupy najbardziej potrzebujących. Jeżeli Enion Energia otrzyma wykaz klientów, którym należą się bonifikaty, będzie realizowała tę formę wsparcia odbiorców wrażliwych – dodaje Ireneusz Perkowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.