Facebook Google+ Twitter

Odblaski mogą uratować życie

Jesień to czas wczesnych wieczorów, spadających liści, ale także i wypadków. Zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Policja przypomina o odblaskach dla pieszych.

Stosowanie odblasków może sprawić, że unikniesz wypadku. / Fot. https://static.pexels.com/photos/132752/pexels-photo-132752.jpegZgodnie z obowiązującym w Polsce prawem od 31 sierpnia 2014 r. piesi poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do posiadania odblasku, który będzie widoczny dla osób kierujących. Policja przypomina, że osoby ubrane w ciemne kolory są widziane przez kierowców z odległości około 40 m, a mające odblaski - nawet z odległości 150 m.

Możemy zaopatrzyć się w odblaski różnego rodzaju. Znajdziemy m.in. kamizelki, smycze oraz takie odblaski, które będziemy mogli doczepić do ubrania. Oprócz posiadania odblasku ważny jest też sposób noszenia – umiejscowienie ich w okolicach kolan, klatki piersiowej i pleców sprawi, że będziemy widoczni.

Zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji i Biura Ruchu Drogowego "Wypadki w Polsce w 2015 roku", w minionym roku zgłoszono około 33 tys. wypadków drogowych. Prawie 3 tys. osób zginęło, a ponad 11 tys. doznało ciężkich obrażeń.
25% wypadków odbyło się z udziałem pieszych, wskutek czego życie straciło 906 osób (to ponad 30% ogółu zabitych; w ten sposób zginęło najwięcej osób), a 7 989 zostało rannych (po zderzeniu bocznym to drugi rodzaj wypadków, w których było wielu poszkodowanych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlatego trzeba przypominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawa oczywista... dla wielu nie jest oczywista. Niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.