Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24035 miejsce

Odbudujmy - zbudujmy szczeciński rynek miejski!

W różnych publikacjach pisałem wielokrotnie, że jednym z największych mankamentów turystycznych Szczecina jest brak miejskiego rynku, chociaż mamy w mieście kilka ratuszy, w tym dwa w centrum.

Czerwony Ratusz, górujacy nad placem Tobruckim / Fot. Wincenty SadowskiMiejsce przy Starym Ratuszu, między ulicami Księcia Mściwoja II a Sienną, jest wykorzystywane jako parking samochodowy. Pozostała tylko nazwa - Rynek Sienny. Funkcje miejskiego rynku pełniły w pewnym sensie Miejskie Targowiska. Podobną rolę pełniła też tak zwana Aleja Kwiatowa na placu Żołnierza, została ona jednak zlikwidowana.

Mamy w mieście jeszcze drugi ratusz, tzw. "Czerwony", stojący na placu Tobruckim. I właśnie tu, pomiędzy ulicami - Dworcową, Świętego Ducha i Nową, warto umieścić rynek z prawdziwego zdarzenia!

Aby nadać dowolnemu miejscu odpowiedni charakter musimy mieć ratusz (jest) i kamieniczki z lokalami usługowymi na parterze (kawiarnie, cukiernie, kwiaciarnie, lodziarnie, czytelnie, sklepy z pamiątkami itp.). Jak to wygląda w przypadku wspomnianego miejsca? Od strony ulicy Dworcowej dostrzec możemy stylową zabudowę, która może zostać uzupełniona o potrzebne budynki.

Podobnie na ulicy Nowej (potrzebna nowa nazwa dla drogi!), od strony dworca autobusowego, istnieje miejsce, w którym można stworzyć rynek. Kamieniczki mogłyby rozciągać się od ulicy Księcia Świętopełka do ulicy Świętego Ducha. Oczywiście przy wynajmie lokali usługowych miasto musiałoby ukierunkować branże na tylko te, typowe dla rynku miejskiego.

Nie powinno być problemów z likwidacją ruchu tramwajowego w tym miejscu. Pozostaje jeszcze tylko zagospodarowanie samego placu na tym terenie (przeniesienie zabytkowej fontanny w inne miejsce, wycinka części drzew). Potrzebne będzie brukowane podłoże, typowe dla rynku, a także estetyczne stragany z kwiatami i pamiątkami.

Oczywiście nie jest to inwestycja na rok, ale jeżeli chcemy uatrakcyjniać turystycznie nasze miasto, warto jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie budowy rynku, a później konsekwentnie ją realizować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

A przecież mamy jeszcze Plac Orła Białego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam to miejsce z początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Przyjechałem tutaj z ojcem pożegnać się z jego znajomymi. Rozjechali się po całym Świecie. Jestem ciekawy czy byłoby możliwe odbudować taką samą atmosferę tego miejsca? teraz to ten wszędobylski tłok samochodowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W orginale poniższy fragment, wygladał trochę inaczej, może bardziej zrozumiale dla szczecinianina:

"A przecież mamy w mieście jeszcze drugi ratusz, tzw. Czerwony Ratusz i leżący pod nim Plac Tobrucki. I właśnie pod Czerwonym Ratuszem w kwartale ulic: Dworcowa, Świętego Ducha, Nowa, byłaby najlepsza lokalizacja Miejskiego Rynku, dająca duże możliwości zbudowania Miejskiego Rynku z prawdziwego zdarzenia.

Aby nadać w/w kwartałowi charakter rynku, potrzebny jest ratusz (jest), średniowieczne kamieniczki z lokalami usługowymi na parterze (kawiarnie, cukiernie, kwiaciarnie, lodziarnie, czytelnie, sklepy z pamiątkami itp.). Jak to wygląda w/w kwartale?. Od strony ul. Dworcowej istnieje częściowa stylowa zabudowa, którą można by uzupełnić stylowymi kamieniczkami z lokalami usługowymi na całej długości.

Podobnie na ul. Nowej (trzeba by zmienić nazwę ulicy) od strony Dworca Autobusowego istnieje jak przy ul. Dworcowej możliwość zbudowania stylowych kamieniczek z lokalami usługowymi, na odcinku: od ul. Księcia Świętopełka do ul. Świętego Ducha a nawet prawie do ul. Owocowej. Oczywiście przy wynajmie lokali usługowych miasto musiało by ukierunkować branże, na tylko typowe dla rynku, bez względu na prawa rynku".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam Szczecina i nie wiem, czy autor ma na myśli przywrócenie istniejącej wcześniej zabudowy czy też jest to zupełnie nowa koncepcja nie związana historycznie z miastem.
Szczecinianie pewnie wiedzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uatrakcyjnić miasto poprzez wycinanie drzew?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.