Facebook Google+ Twitter

Odcisk palca nowym narzędziem globalnej inwigilacji?

Dotychczasowe zabezpieczenia w użytkowaniu internetu okazują się być coraz częściej zawodne. W armii Stanów Zjednoczonych powstaje system identyfikacji użytkownika sieci, gdzie zbędne staje się zapamiętywanie haseł czy skanowanie tęczówki.

Mat. ilustr. http://softwarelibreven.blogspot.com/2010/03/los-5-niveles-de-usuarios-de-linux.html cropped and modified by Pawel Jankowski / Fot. software libre venezuelaAmerykańscy wojskowi opracowują nowy system weryfikacji tożsamości. Tradycyjnie wpisywane kombinacje alfanumeryczne, odcisk palca i systemy identyfikacji tęczówki oka, odejdą do lamusa. Wszystko z myślą o użytkowaniu sieci, zarówno z urządzeniami stacjonarnymi jak i mobilnymi. Technologia jest tworzona dzięki wielomilionowemu kontraktowi dla West Point, akademickiej macierzy armii Stanów Zjednoczonych.

Prace w West Point skupione są na "kognitywnych odciskach palców", a więc mniej istotne w tym wszystkim są cechy fizyczne, jak dłonie, twarz, DNA lub rozpoznawanie tęczówki oka. Interfejs programu biometrycznej aplikacji (API) zasadza się w polu behawioralnym, gdzie zastosowane algorytmy potwierdzają tożsamość w uznaniu sposobu użytkowania sprzętu stacjonarnego lub mobilnego przez daną osobę. Na tego rodzaju detekcję może składać się obserwacja rytmu i szybkości pisania, ruchy myszki czy samego kursora, częstotliwość występowania błędów.

"Tak jak dotykasz czegoś palcem i zostawiasz jego odcisk, tak oddziałując z technologią postępujesz w oparciu o wzór, w jaki twój umysł przetwarza informacje, pozostawiając 'kognitywny odcisk palca' " - objaśniają nowinkę dziennikarze SkyNews w przywołaniu jawnej części dokumentacji projektu. Wszystko zapewni tworzone oprogramowanie nowej generacji dla prac nad stylometrią i behawioryzmem.

Stylometria zajmuje się analizą tekstu, co do sposobu jego konstrukcji, przy wykorzystaniu technologii sprawdzania autorstwa i plagiatu. Ten aspekt przedsięwzięcia może być najciekawszy dla cywilnych użytkowników sieci z zapowiadanymi rozwiązaniami zabezpieczeń. Zaś wojskowi są najbardziej zainteresowani w rozwijaniu systemów łączności szyfrowanej transmisji danych w każdym miejscu obsługiwanym przez urządzenie komputerowe U.S. Army.

Udostępnienie nowoczesnej technologii poza bramami baz wojskowych, może spełnić oczekiwania doskonalszych procedur osobistej weryfikacji online w sektorach usług bankowości, zakupów internetowych i kontroli nad licznymi urządzeniami domowymi przyszłości, które będą stanowić część tak zwanego "internetu przedmiotów".

International Biometric Group (IBG) przyznano kontrakt wart 3 miliony dolarów na prowadzenie dawnych prac w dziedzinie zabezpieczeń identyfikacji dla West Point. IBG zostało zakupione w 2012r. przez Novetta Solutions, które przedstawia się jako specjalista od "zarządzania biometryczną i wirtualną tożsamością". Jej szefem jest Peter LaMontagne, który stara się odnajdywać ze swoją ofertą wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

Czytaj także: Teleskop Keplera odkrył układ podobny do słonecznego. W jego centrum znajduje się gwiazda Kepler-444


Już teraz można napotkać głosy sprzeciwu ze strony działaczy na rzecz ochrony prywatności. Istnieją obawy, że wdrożenie systemu, który przynosi niewidzialny i daleko integrujący proces identyfikacji, będzie sprzyjać szerszej kontroli społeczeństwa. Nowego znaczenia nabierze też definicja danych wrażliwych i innych pojęć ustawowych.


źródło: SkyNews

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zawsze pozostaje spaghetti.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pewnym czasie, gdy zaistnieje odpowiednia pora, możnowładcy tego świata przejdą do następnego etapu... coś w tym stylu...

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest dość tani i stosunkowo najprostszy do wdrożenia sposób. W dzisiejszych czasach, w dobie "zagrożenia" totalnym terroryzmem, społeczności zgodzą się na ten manewr bez większego szemrania. No...! Może tylko takiego, jakie my tutaj uprawiamy... Ale karawana pójdzie dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.