Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6886 miejsce

Odciski palców można pobrać już od noworodka

Dzięki nowej metodzie skanowania linii papilarnych można by identyfikować zaginione dzieci i zwiększyć skuteczność programów szczepień - informuje pismo "Baby biometrics".

Naukowcy opracowują metodę skanowania linii papilarnych noworodków / Fot. Mariusz KapalaSposób pobierania odcisków palców już w pierwszych dniach, a nawet godzinach życia opracował Anil Jain z Michigan State University w East Lansing.

Zdaniem ekspertów metoda bardzo by się przydała w krajach rozwijających się, gdzie często brak innych sposobów identyfikacji dzieci. Ogólnokrajowy system biometryczny - na przykład narodowa baza odcisków palców - pozwoliłby między innymi usprawnić podawanie dzieciom szczepionek. Pierwsze dawki podawane są w 1. miesiącu życia - trudno wówczas ustalić tożsamość w inny sposób.

Naukowcy opracowują metodę skanowania linii papilarnych noworodków / Fot. pixabay.comWczesne pobranie odcisków palców mogłoby także zapobiegać przypadkowemu zamienieniu dzieci w szpitalu oraz pomóc w poszukiwaniu zaginionych. Choć przypadki takich zamian są rzadkie, jednak się zdarzają. Niedawno para z Teksasu - Richard Cushworth i Mercedes Casanellas - powróciła do domu z odzyskanym synem, wcześniej zamienionym podczas pobytu w salwadorskim szpitalu. Zabiegi prawne trwały ponad rok, ponieważ pobrane po urodzeniu odciski stóp nie pozwalały na jednoznaczną identyfikację tożsamości. Potrzebne były badania DNA.

Zespół Jaina współpracował z producentami skanerów linii papilarnych, aby zbudować taki, który działałby w przypadku niemowląt. Ich małe paluszki mają znacznie gęstszy wzór linii, co wymaga skanera o dużo większej rozdzielczości. Ponadto trudno uzyskać wyraźny obraz poruszających się obiektów o skórze miększej i bardziej elastycznej niż u dorosłego. Udało się jednak opracować algorytm poprawiający jakość skanów.

Wynalazcy przetestowali urządzenie w szpitalu Saran Ashram w Agrze (Indie). W ciągu roku przeprowadzono tam cztery badania, obejmujące 319 niemowląt. W przypadku niemowląt, od których pobrano odciski palców w wieku 6 miesięcy lub później dokładność identyfikacji była bliska 99 proc.W przypadku młodszych niemowląt dokładność była znacznie mniejsza - u miesięcznych lub młodszych dzieci tożsamość udawało się potwierdzić w mniej niż połowie przypadków. Jednak Jain ma nadzieję udoskonalić metodę.Naukowcy opracowują metodę skanowania linii papilarnych noworodków / Fot. pixabay.com

Wypowiadający się dla „New Scientist" Kevin Bowyer z University of Notre Dame w Indianie przyznał, że rejestracja odcisków palców niemowląt mogłaby pomóc w akcji szczepień. Ma jednak wątpliwości co dalszych losów tych danych i możliwości wykorzystania ich do innych celów.

Indyjska baza danych Aadhaar zawiera już dane biometryczne setek milionów obywateli w wieku 5 i więcej lat. Odcisków od młodszych osób nie pobierano dotąd głównie z przyczyn technicznych - nowe rozwiązania mogą to zmienić. Jednak zbieranie danych biometrycznych od dzieci budziło już wcześniej poważne wątpliwości. Na przykład w USA i Wielkiej Brytanii planowane było pobieranie odcisków dzieci w wieku szkolnym, aby zmniejszyć kolejki po lunch (dzieci miały "płacić" dzięki skanowaniu dłoni). Zaprotestowali jednak rodzice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.