Facebook Google+ Twitter

Oddaj krew i odlicz sobie 130 zł od podatku

Niemal wszystkie polskie miasta narzekają na zbyt małe zapasy krwi. Posłowie chcą to zmienić wprowadzając ulgę podatkową dla krwiodawców. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, za litr krwi będziemy mogli odliczyć sobie 130 złotych od podatku.

fot. Paweł Nowak/Dzienni ŁódzkiJeszcze przed wakacjami o deficycie można było mówić tylko w przypadku rzadkich grup krwi, teraz każdy litr jest na wagę złota.

W Poznaniu w ciągu miesiąca krew oddaje około pięciu tysięcy osób. Nie jest to imponujący wynik, jak na miasto tej wielkości, ale ta ilość zaspokaja potrzeby stolicy wielkopolski. Potencjalnych dawców, odstrasza krążąca w społeczeństwie informacja, że od oddawania krwi można się uzależnić. – Nic bardziej mylnego. Nie istnieje coś takiego jak uzależnienie od oddawania – twierdzi Hanna Skalisz dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. – Każdy dorosły człowiek ma około 7 litrów krwi i gdy oddamy 450 ml to przecież nie jest wielki ubytek – dodaje.

Do poprawy sytuacji i zachęcenia Polaków do oddawania krwi, ma przyczynić się projekt nowej ustawy. Jeżeli wejdzie ona w życie, za litr oddanej krwi, moglibyśmy odliczyć sobie 130 złotych od podatku. Nie więcej jednak niż 780 rocznie. Nad wprowadzeniem takiej ulgi podatkowej dla krwiodawców, posłowie będą debatować podczas najbliższego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. – Myślę, że takie rozwiązanie jest zgodne z oczekiwaniami krwiodawców – mówi poseł SLD Sylwester Pawłowski.

red. as

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Honorowe krwiodawstwo to szlachetna sprawa. Ale pomyślmy - w świecie, w którym za wszystko płacimy lub powinniśmy płacić, pobiera się hon.dawcom krew, którą ratujemy innym życie. Koszty operacji idą w tysiące, przechowywanie krwi w setki złotych. Czy nie byłoby korzystniej płacić za krew godziwe ceny? I dawca miałby więcej, i korzystającemu wystawiano by prawdziwe rachunki do zapłącenia (albo przez ubezpieczalnię). A od czasu do czasu słyszymy jakie jest marnotrawstwo krwi. Każdy przecież wie, jak szanuje np. bezpłatne leki w swej apteczce... Jestem za uczciwym płaceniem za wszystko. I to żenujące odliczanie... Masz długie włosy i ktoś chce je odkupić - płaci. Masz dobrą krew i ktoś wyraża ochotę nabycia - płaci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rekordzista, w pogoni za zniżką, może... nie donieść swego.. PIT-a, bo wcześniej "zajdzie" z upływu krwi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla mnie pomysł troche kontrowersyjny... bo jeśli ktoś oddaje krew to robi to HONOROWO, a nie dla swoistych przywilejów
choć nie ukrywam, że takie 'akcje' mogą pomóc w szerzeniu krwiodawstwa, tylko, żeby to dalej pozostałe krwiodawstwo honorowe... pozdrawia was jeden z krewniaków :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.