Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew! Nie bądź żyła!

Neptunia
Neptunia
Lekarze w całej Polsce apelują o "dar życia". Wakacje, obfitujące w wypadki i urazy, to szczególny czas zapotrzebowania na krew. A honorowych dawców jest coraz mniej.

 

 

Krew jest potrzebna zawsze i w dużej ilości, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie.


Ostatnio obserwujemy spadek liczby dawców, a w sezonie letnim jest ich wyjątkowo mało – mówi Dr Lech Rzymkiewicz, konsultant Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi. – Studenci, uczniowie, którzy są najwdzięczniejszą grupą oddającą krew wyjeżdżają na wakacje, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie nie maleje tylko rośnie. W tej chwili nie można powiedzieć, że jej nie ma, ale na pewno nie jest jej wystarczająco. Nie możliwe jest w tej chwili zrobienie jakichkolwiek zapasów, po prostu krwi jest na styk, a to nie wróży nic dobrego.

Krew jest „lekiem”, którego w tej chwili nie da się zastąpić i o ile nie nastąpi wielki przełom w badaniach, jeszcze przez długi okres ta sytuacja się utrzyma. Oczywiście są produkowane tzw. preparaty krwiozastępcze. Substancje te zastępują niektóre funkcje krwi, np. przenoszenie tlenu. Nie można jednak w tym przypadku mówić o zastępowaniu krwi.

Zostań krwiodawcą

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek między 18. a 65. rokiem życia. Wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki służby krwi, gdzie oddaje się jednorazowo do 450 ml krwi. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym, cały zabieg trwa około 8-10 minut.

- Z początku miałam pewne obawy, ale było w porządku – zachęcała przed stacją krwiodastwa w Gdańsku Jolanta Żurawska. – Wszyscy byli bardzo mili i wcale nie bolało. Poczułam się jak ktoś bardzo ważny i teraz oddaję krew systematyczie. Wiem, jak bardzo jest potrzebna i dziwię się , że ktoś może mieć obiekcje. Przecież każdy z nas może jej kiedyś potrzebować.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. U niewielkiej liczby dawców mogą wystąpić krótkotrwałe zawroty głowy. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażenie wirusami przenoszonymi przez krew.

W ciagu roku w Polsce konieczne jest wykonanie około miliona transfuzji, a na twoją krew i osocze czekają tysiące chorych. Oddając krew i osocze spełniasz najpiękniejszy czyn - ratujesz życie.

Niezastąpiony dar

Krew jest mieszaniną płynnego osocza oraz zawieszonych w nim krwinek. Jedną z cech ludzkiej krwi jest zróżnicowanie serologiczne - człowiek ma jedną z czterech grup : A, B, AB lub O.

Oprócz grup krwi układu ABO człowiek może mieć na swoich krwinkach antygen Rh D. Ma go około 85 proc.
ludzkości – taką krew określa się jako Rh dodatnią. Pozostałe 15 proc. ludzi nie ma takiego antygenu - ich krew określa się jako Rh ujemną. Grupę krwi układu ABO i Rh oznacza się u każdego potencjalnego biorcy po to, aby chory otrzymał do przetoczenia zawsze zgodną grupowo krew lub osocze.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto