Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew! Nie bądź żyła!

Neptunia
Neptunia
Lekarze w całej Polsce apelują o "dar życia". Wakacje, obfitujące w wypadki i urazy, to szczególny czas zapotrzebowania na krew. A honorowych dawców jest coraz mniej.

 

 

Krew jest potrzebna zawsze i w dużej ilości, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie.


Ostatnio obserwujemy spadek liczby dawców, a w sezonie letnim jest ich wyjątkowo mało – mówi Dr Lech Rzymkiewicz, konsultant Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi. – Studenci, uczniowie, którzy są najwdzięczniejszą grupą oddającą krew wyjeżdżają na wakacje, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie nie maleje tylko rośnie. W tej chwili nie można powiedzieć, że jej nie ma, ale na pewno nie jest jej wystarczająco. Nie możliwe jest w tej chwili zrobienie jakichkolwiek zapasów, po prostu krwi jest na styk, a to nie wróży nic dobrego.

Krew jest „lekiem”, którego w tej chwili nie da się zastąpić i o ile nie nastąpi wielki przełom w badaniach, jeszcze przez długi okres ta sytuacja się utrzyma. Oczywiście są produkowane tzw. preparaty krwiozastępcze. Substancje te zastępują niektóre funkcje krwi, np. przenoszenie tlenu. Nie można jednak w tym przypadku mówić o zastępowaniu krwi.

Zostań krwiodawcą

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek między 18. a 65. rokiem życia. Wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki służby krwi, gdzie oddaje się jednorazowo do 450 ml krwi. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym, cały zabieg trwa około 8-10 minut.

- Z początku miałam pewne obawy, ale było w porządku – zachęcała przed stacją krwiodastwa w Gdańsku Jolanta Żurawska. – Wszyscy byli bardzo mili i wcale nie bolało. Poczułam się jak ktoś bardzo ważny i teraz oddaję krew systematyczie. Wiem, jak bardzo jest potrzebna i dziwię się , że ktoś może mieć obiekcje. Przecież każdy z nas może jej kiedyś potrzebować.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. U niewielkiej liczby dawców mogą wystąpić krótkotrwałe zawroty głowy. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażenie wirusami przenoszonymi przez krew.

W ciagu roku w Polsce konieczne jest wykonanie około miliona transfuzji, a na twoją krew i osocze czekają tysiące chorych. Oddając krew i osocze spełniasz najpiękniejszy czyn - ratujesz życie.

Niezastąpiony dar

Krew jest mieszaniną płynnego osocza oraz zawieszonych w nim krwinek. Jedną z cech ludzkiej krwi jest zróżnicowanie serologiczne - człowiek ma jedną z czterech grup : A, B, AB lub O.

Oprócz grup krwi układu ABO człowiek może mieć na swoich krwinkach antygen Rh D. Ma go około 85 proc.
ludzkości – taką krew określa się jako Rh dodatnią. Pozostałe 15 proc. ludzi nie ma takiego antygenu - ich krew określa się jako Rh ujemną. Grupę krwi układu ABO i Rh oznacza się u każdego potencjalnego biorcy po to, aby chory otrzymał do przetoczenia zawsze zgodną grupowo krew lub osocze.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto