Facebook Google+ Twitter

Oddala się wizja zachodniej obwodnicy Radomia

Już prawie siedem lat ciągnie się sprawa budowy zachodniej obwodnicy Radomia, czyli 24-kilometrowego odcinka, który od strony zachodniej omijałby Radom i tym samym odciążał ten fragment trasy E7.

 / Fot. Kwesto at pl.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://cTo jedna z najbardziej ruchliwych nitek drogowych w Polsce, łącząca Gdańsk z Warszawą i Krakowem. Odcinek między stolicą a Radomiem został już częściowo zmodernizowany w czasie przygotowań do Euro 2012, jednak budowy samej obwodnicy nie udało się wtedy nawet rozpocząć.

W 2007 roku GDDKiA zapewniało, że budowa obwodnicy skończy się najpóźniej w 2013 roku. Do tego czasu jednak inwestycja nawet nie ruszyła – wycięte zostały jedynie tereny leśne w okolicy Szydłowca i Skarżyska-Kamiennej, jednak pod przebudowę innego odcinka E7 łączącego się z obwodnicą. W późniejszych rozmowach prowadzonych między Urzędem Miasta Radomia a wojewodą mazowieckim i Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej obiecano rozpoczęcie prac na przełomie 2013/2014 roku. Inwestycja jednak wciąż nie ruszyła z powodu nadal trwającego przetargu, zaś rzeczniczka warszawskiego Oddziału GDDKiA, Małgorzata Tarnowska, w rozmowie z serwisem radom.gazeta.pl określiła termin jej oddania na rok 2017. Zupełnie inną datę podaje jednak sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Zbigniew Rynasiewicz, według którego zakończenie prac ma się odbyć dopiero na przełomie 2018/2019 roku.

Pierwszy przetarg na budowę obwodnicy zachodniej miał miejsce w 2009 roku i był ogłoszony przez warszawski Oddział GDDKiA – w planach było wtedy zakończenie prac do 2012 roku – jednak po upływie terminu decyzję unieważniono w czerwcu 2013r. Kolejny przetarg został ogłoszony w sierpniu tego samego roku i stanęło do niego 14 firm, z których tylko kilka przeszło do drugiego etapu – ogłoszenie wyników planowane jest na wrzesień.

Sama obwodnica ma liczyć nieco ponad 24 kilometry długości i przebiegać będzie na najbardziej ruchliwym obszarze E7 w tej części regionu. Budowa rozpocznie się w miejscowości Kępiny, a następnie zostanie przeprowadzona przez gminy Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów, Kowalę i Orońsko. Prócz tego planowane jest połączenie zachodniej obwodnicy ze zmodernizowaną trasą E7 na odcinku od Krogulczej Suchej do granic województwa mazowieckiego z województwem świętokrzyskim. Ten fragment prac ma jednak poprowadzić kielecki Oddział GDDKiA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chorążewicz - rząd zadbał o elektorat w Radomiu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może właśnie dlatego, że jest pomnik, nie ma obwodnicy :) Ale wybory niedługo, kolejne obietnice budowy się z pewnością będą pojawiać i to ze strony każdej opcji politycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.