Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11192 miejsce

Oddam ciało na naukę - program świadomego ofiarowania zwłok

 • Źródło: Dziennik Zachodni
 • Data dodania: 2007-05-18 10:33

W tym roku już 10 osób zdecydowało się poświęcić swoje ciała dla nauki. Na razie jedyną uczelnią medyczną w Polsce prowadzącą program świadomego ofiarowania zwłok jest Śląska Akademia Medyczna. Podobny program rozpocznie się niebawem w Lublinie.

- Poświęcenie siebie nauce, to wspaniała rzecz. Nie ma w tym podejrzanego etycznie - mówi Bogusław Wolniewicz, profesor filozofii oraz etyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kiedy pięć lat temu ruszał program ŚAM, tylko dwie osoby zdecydowały się na oddanie swoich ciał nauce. W ubiegłym roku złożono 30 takich deklaracji. W bieżącym - tylko w pierwszym kwartale odpowiednie dyspozycje złożyło już 10 ofiarodawców. Kolejnych siedmiu poprosiło o przesłanie niezbędnych dokumentów.Profesor Jerzy Gielecki twierdzi, że nauka na fantomach nie daje pełnej wiedzy o anatomii. / Fot. Fot. Dziennik Zachodni

Kto bierze udział w programie? - Nie ma reguły - mówi prof. Jerzy Gielecki, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej ŚAM. - Ofiarodawców łączy jedno: każdy z nich miał kiedyś kontakt ze szpitalem, gdzie na własnej skórze doświadczył, że życie i zdrowie chorego zależy od wiedzy lekarza. Najczęściej są to osoby po 50. roku życia.
Pierwszym ofiarodawcą był Ludwik Skoczylas z Gliwic. - Zawsze marzył o tym, by być lekarzem. Jednak bał się krwi, mdlał na jej widok - wspomina jego żona Anna. Od 2002 do 2004 roku, na ciele Ludwika Skoczylasa studenci medycyny uczyli się anatomii. 29 maja 2004 roku odbył się jego pogrzeb. Pochówek kolejnych ofiarodawców zaplanowano na czerwiec tego roku. - Uroczystość przygotowują studenci - mówi Gielecki - Dbają o oprawę, przygotowanie pochówku i spełnienie ostatniej woli ofiarodawców.

Pogrzeb, który odbywa się raz w roku, jest uroczystością ekumeniczną, celebrowaną przez kapłanów różnych wyznań. - Jeśli Kościół popiera oddawanie organów dla ratowania życia innym, nie może być przeciwny ofiarowaniu zwłok ośrodkom badawczym - wyjaśnia ksiądz Andrzej Kołek, misjonarz archidiecezjalny w Katowicach, kapłan prowadzący pochówki ofiarodawców. Podkreśla, że przygotowanie pochówku, ma dla studentów wielkie znaczenie wychowawcze. - Podczas tej ceremonii wielu studentów uświadamia sobie, że ci ludzie, podobnie jak oni, kiedyś kogoś kochali, żyli w społeczeństwie - mówi ks. Andrzej.

Program realizowany przez ŚAM jest fenomenem na skalę ogólnopolską. Coraz częściej rozumiemy, jak wielką rolę w pracy lekarza odgrywa wiedza, której nie da się zdobyć na plastikowym fantomie. Sztuczne modele przedstawiają tylko schemat człowieka, a przecież każdy z nas jest inny.
Maciej Wąsowicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

pomocna dłoń
 • pomocna dłoń
 • 24.11.2011 15:21

http://donacja.sum.edu.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbigniew wujek
 • zbigniew wujek
 • 18.07.2011 10:03

oddam swoje zwłoki dla nauki -gdzie dzwonic

Komentarz został ukrytyrozwiń
fasters
 • fasters
 • 21.06.2011 15:17

GDZIE >TE PAPCIOCHY DO .WYPELNIENIA?

Komentarz został ukrytyrozwiń
kubiak seweryn
 • kubiak seweryn
 • 06.06.2011 08:59

chce oddac cialo dla nauki - gdzie moge zadzwonic w tej sprawie

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdzisław warmbier
 • zdzisław warmbier
 • 29.05.2011 10:51

jestem zdecydowany oddać swoje ciało dla celów naukowych ale denerwuje mnie fakt,że nie ma nigdzie żadnej informacji jak można tego dokonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.