Facebook Google+ Twitter

Oddasz swe organy? Dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia przypada w naszym kraju Dzień Transplantacji. Obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 w Warszawie.

Logo Poltransplantu / Fot. PoltransplantPierwszy udany przeszczep nerki przeprowadziła w naszym kraju warszawska I Klinika Chirurgiczna Akademii Medycznej. Był to wówczas 621. zabieg tego typu na świecie (pierwszy przeprowadzono w 1954 roku). Warszawscy chirurdzy narząd pobrali od chorej na uraz mózgu kobiety. Po zatrzymaniu akcji serca i nieudanych próbach reanimacji chora zmarła.

Wówczas na pobranie narządu potrzebna była zgoda prokuratora i ten taką wyraził. Nerkę otrzymała 19-letnia Danusia, uczennica szkoły pielęgniarskiej, która w szpitalu przebywała od roku. Lekarze nie dawali jej większych szans, źle leczone nerki musiały być systematycznie dializowane. W końcu zdecydowali się usunąć oba niepracujące organy dziewczyny i czekać. Czekali do 26 stycznia.

Tego dnia po południu Danusia przewieziona została na blok operacyjny. Zabieg trwał niespełna godzinę. Kilka minut po przeszczepie nerka podjęła swoją czynność - zaobserwowano krople moczu wypływające z moczowodu. Dziewczyna na drugi dzień poprosiła o befsztyk. Przez cały pobyt w szpitalu musiała stosować się do ścisłej diety, teraz mogła wreszcie zacząć normalnie jeść. Trzeciego dnia zajadała się swoją ulubioną potrawą, naleśnikami przygotowanymi przez siostrę.

Zaczęła stopniowo przybierać na wadze (przed przeszczepem ważyła nieco ponad 35 kilogramów), choć nadal była osłabiona. Dopiero w kwietniu zaczęła chodzić. 22 maja wyjechała do sanatorium w Konstancinie, aby nabrać sił. Niestety nie mogła długo cieszyć się "nowym życiem". 25 maja wróciła do szpitala z ostrym zapaleniem trzustki, co w jej stanie było nie do pokonania. Zmarła 16 lipca 1966 roku. Do samego końca w jej ciele prawidłowo funkcjonowały otrzymane nerki.


A jak jest dzisiaj?

 / Fot. Photographer’s Mate 2nd Class Chad McNeeley, domena publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bone_marrow_biopsy.jpg&filetimestamJak wynika ze statystyk Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT w roku 2010 w naszym kraju przeprowadzono: 949 przeszczepów nerki, 20 przeszczepów nerki i trzustki (podczas jednej operacji), 217 razy przeszczepiano wątrobę, a 79 razy serce. Najmniej, bo 12 razy przeszczepiono płuco. W sumie w 2010 odbyło się 1277 transplantacji narządów. Niestety transplantologia boryka się z ogromnymi problemami, nadal jest dużo więcej potencjalnych biorców, niż dawców. Według badań przeprowadzonych przez Unię Europejską, w naszym kraju na milion osób przypada 13 dawców!

Też możesz zostać dawcą!

Transplantacje narządów popiera nie tylko środowisko medyczne. Bardzo pozytywnie odnosi się do tego zjawiska także Kościół. "Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu" - tymi słowami Jan Paweł II przemawiał do zebranych podczas Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacyjnego w 1991 roku.

Pięć lat temu polscy duchowni poparli transplantacje organów po śmierci oraz oświadczenie woli. A propos ilu z Was podpisało oświadczenie woli? Może to zrobić każdy, to nic nie kosztuje, może jedynie przynieść korzyści drugiej osobie. Takie oświadczenie i wiele innych informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Poltransplantu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Transplantacja organów to przyszłość medycyny, ale jak zauwazyła Barbara są dwie strony medalu tego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa Wilk
  • Teresa Wilk
  • 30.01.2011 16:28

Noszę wypełnione oświadczenie już pięć lat w portfelu.Wie o tym cała moja rodzina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dostałam wczoraj na ulicy owe oświadczenie, zaraz je wypełniłam i schowałam do portfela

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm. trochę z boku, ale ważne. Kosowo jest poważnie oskarżone o handel organami i zdobywanie tą drogą forsy na dojście do władzy . Oskarża się ich o mordowanie Serbów dla pozyskania organów. brrrrrrrrrrr. Sam fakt takiego oskarżenia mrozi krew w żyłach, nawet bez wnikania czy to prawda czy nie i czy oskarżenie jest słuszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.