Facebook Google+ Twitter

Odebrać media publiczne politykom

Nad sytuacją dzisiejszych mediów, ich kulturotwórczą rolą, debatowali dziś uczestnicy VI Kongresu Kultury Polskiej, który odbywa się w Krakowie. W trakcie dyskusji nie zabrakło odwołań do sytuacji, jaka ma miejsce w TVP.

 / Fot. Materiały prasowe VI Kongresu Kultury PolskiejDzisiejsze sympozjum zatytułowane "Kulturotwórcza rola mediów" odbyło się wokół tematyki sesji plenarnej „Dwie kultury: czy podziały mają jeszcze sens?". Rozpoczęło je wystąpienie Wiesława Godzica, znanego medioznawcy, który nie omieszkał nawiązać do obsługi technicznej VI Kongresu Kultury. "Kultura medialna, umiejętność posługiwania się mediami jest tu wyraźnie lekceważona. Dzieciaki w klasie V doskonale wiedzą, jak posługiwać się mikrofonem" - podsumował wystąpienia uczestników Kongresu.

TVP nie może walczyć z komercją


W swojej prezentacji, Godzic dokonał podsumowania sytuacji, w jakich znajdują się dzisiejsze media. Analizując 20 lat od przemian, jakie miały miejsce w naszym kraju, pokazał, jak bardzo zmieniła się rola telewizji publicznej - z roli monopolisty stała się wręcz statystą. "Telewizja komercyjna, zwłaszcza po emisji "Big Brother'a" stała się bardzo silna" - stwierdził Godzic, który nie uważa, jakoby TVP powinna walczyć z tą sytuacją. "Konstruując nową TVP trzeba uczynić to na wzór amerykański. Tłem powinny być silne stacje prywatne dające odbiorcom przyjemności, czasem edukację. Stacje publiczne mają być silnymi wysepkami dającymi to, czego nie oferuje komercja".

W swoich rozważaniach na temat Telewizji Polskiej twórca "Gadżetów popkultury" przyznał, że mamy do czynienia z obniżeniem jakości przekazu medialnego - TVP powinna być wzorcem, ale nim nie jest. Nieco inne zdanie wyraził w odniesieniu do tabloidów. "W ich przekazie jest coś ważnego- umiejętność wpływania na emocje. Tej umiejętności nie można odrzucać, trzeba ją wykorzystać w dobrym celu"- powiedział Godzic.

Według tego uczestnika panelu dyskusyjnego, centralną rolę we współczesnej kulturze ma sfera audiowizualna, bez której nie będziemy mogli mówić o kulturze narodowej. Nie można jednak dokonywać wartościowaniu w stylu "książka jest dobra, film jest zły". Trzeba zawrócić uwagę na ich zawartość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Złote myśli na temat telewizji, które znalazłam w Księdze Aforystyki Polskiej:
"To tylko w telewizji istnieje taka teoria, że każdy nowy milion telewidzów zmusza do obniżenia poziomu programu" /Karol Badziak/.
"Praktyka choćby naszej telewizji zdążyła nas przyzwyczaić do tego, że rozrywka i wesołość nie zawsze chodzą ze sobą w parze." /Marian Brandys/
O! Znalazłam i taką: "Jedni budują zamki na lodzie, a drudzy już zawczasu pobierają czynsz za korzystanie z tych gmachów". /Karol Kord/ I tu chyba rzecz ma się cała z goła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, utopia. Tak samo powiedział o tym pomyśle Jarosław Lipszyc podczas końcowej dyskusji. Stwierdził, że ciężko jest mówić o oddzieleniu polityków od mediów, gdyż większość procesów komunikacyjnych regulowanych jest... przepisami ustalanymi przez polityków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisalem, ze to sytuacja idealne czylie nierealna. Warto jednak tak konstruowac prawo aby zadna grupa interesu (czy to polityka czy kosciol albo biznes) nie mogly wplywac na niezaleznosc medium, ktore posiada. To trudne ale mozliwe. Moim zdaniem tekst zwraca uwage na istotny problem do rozwiazania. Rozwiazanie poprzez stworzenie dobrego prawa. Od tego chyba politykow mamy, prawda? A nie od wplywania na media.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.09.2009 00:24

Czyli komu dać ? Kto ma nimi zarządzać? Jak ma być do władz wybierany?
Czy to co piszecie to nie utopia?
Brak w tych wypowiedziach sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja powiedzialbym wiecej. Odebrac media politykom. Nie tylko media publiczne. Malo tego, odebrac media grupom wplywu. Media powinny byc niezalezne. To sytuacja idealna wiec nierealna ale jesli juz o cos apelujemy to o ideal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.09.2009 00:13

Czyli komu dać ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z przedmówcą bardzo ważny tekst. Tylko wszyscy politycy muszą to zrozumieć, że telewizja powinna być apolityczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.09.2009 22:52

Po prostu: bardzo ważny tekst. I ten głos - wybitnie potrzebny, szczególnie w obecnej sytuacji mediów państwowych, które są na żenującym poziomie! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.