Facebook Google+ Twitter

"Odgrobadogroba" - słoweński film o życiu i śmierci

Reżyser Jan Cvitkovic w swoim najnowszym filmie "Odgrobadogroba" połączył elementy komedii i dramatu. Bo jak mówi główny bohater, tak to już w życiu jest, że chwile radości przeplatają się z bólem i cierpieniem i nikt nie ma na to wpływu.

Plakat filmu. Więcej na www.vivarto.pl / Fot. http://www.vivarto.pl/Akcja filmu rozgrywa się na słoweńskiej wsi Karst. Daleko od zgiełku wielkich miast. W bliżej nieokreślonym czasie.

Głównym bohaterem jest Paco (Gregor Bakovic), który zawodowo zajmuje się układaniem i wygłaszaniem mów na pogrzebach. Nie są to zwykłe przemówienia. Paco wplata w nie bowiem m.in. motto australijskiego gangstera ("Wszyscy chcą iść do nieba, ale nikt nie chce pójść pierwszy."), a także wydarzenia ze swojego życia. Kiedy Renata (w której jest zakochany) opowiada mu o niezwykłym spotkaniu z asystentem, który zawsze umie dobrze dobrać słowa, na kolejnym pogrzebie Paco powie - "był to człowiek konkretny, który nigdy nie użył słowa "ewentualnie" i już nigdy nie użyje". Dla Renaty będzie zgłębiał tajniki brytyjskiego akcentu, powtarzając za nagraniem "I am hungry".

W "tworzeniu" przemówień pomaga Paco sąsiad, Stuki (Drago Milinovic). Jego największym marzeniem jest umrzeć przed Paco (aby ten wygłosił dla niego mowę) i być pochowanym w swoim aucie, któremu poświęca każdą wolną chwilę. Mały biały samochodzik w trakcie filmu zacznie się przepoczwarzać w rzymski rydwan z filmu, który Stuki namiętnie ogląda.

W Stukim kocha się głuchoniema siostra Paco, Ida (Sonja Savic). Jest to miłość trudna i dziwna ze względu na charakter dziewczyny. Odbiera ona świat inaczej niż pełnosprawne osoby, często zachowuje się jak hippisowska nastolatka lub spłoszone zwierzę. Nie wiadomo co myśli i jaki cel mają jej działania. Ida jest zupełnym przeciwieństwem poważnej Vilmy (Natasa Matjasec), drugiej siostry Paco, tkwiącej w pozbawionym sensu związku z agresywnym mężczyzną. Oprócz małego synka Vilmy, dom zamieszkuje jeszcze dziadek Johnniego i ojciec Paco - Dedo (Brane Gruber). Sześć lat temu zmarła żona Dedo i od tego czasu opuszczony próbuje na różne sposoby popełnić samobójstwo. Jednak mu się to nie udaje. Misterne plany biorą w łeb, supeł zawsze w magiczny sposób się rozwiązuje.

Obraz Jana Cvitkovica trudno jednoznacznie zdefiniować. Czytając opisy postaci można dojść do wniosku, że "Odgrobadogroba" jest jakąś absurdalną komedią, ale tak nie jest. Akcja rozgrywa się w większości na cmentarzu, film przede wszystkim dość boleśnie opowiada o życiu. Dedo w napisanym dla psychologa eseju, w którym miał wyjaśnić dlaczego chce się zabić, pisze: "Moja żona umarła. Jest mi smutno.". To drugie zdanie można odnieść do większości bohaterów "Odgrobadogroba". Każdy z nich ma
swoje tajemnice, mniejsze i większe smutki. Ze swoimi problemami mieszkańcy Karst borykają się w samotności.

O śmierci w "Odgrobadogroba" rozmawia się często, ale w sposób pozbawiony zadęcia i wielkich filozoficznych wynurzeń. Sama śmierć obecna jest w filmie w kilku postaciach. Naturalna, pożądana, gwałtowna. Śmierć z potrzeby i śmierć jako akt sprawiedliwości. Akcja filmu toczy się niespiesznie. Reżyser najwięcej miejsca poświęca ludziom i ich uczuciom. Emocje budowane są za pomocą światła i muzyki. Znakomita i naturalna gra aktorów sprawia, że cała historia wydaje się autentyczna.

Nie polecałabym jednak oglądania filmu osobom, które w kinie szukają relaksu i oderwania od rzeczywistości (o tej, i to z bardzo brutalnej strony, "Odgrobadogroba" przypomina) warto go obejrzeć choćby ze względu na niesamowity bałkański klimat i zupełnie inne od hollywoodzkich realia życia.

Film został doceniony na wielu festiwalach filmowych m.in. w San Sebastian, Sofii czy Turynie. W Polsce "Odgrobadogroba" uhonorowano Nagrodą Główną Jury i Nagrodą Krytyków im. Zygmunta Kałużyńskiego w konkursie TOFFIFEST 2006. "Odgrobadogroba" był słoweńskim kandydatem do Oskara dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

"Odgrobadogroba"
Reżyseria: Jan Cvitkovic

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.