Facebook Google+ Twitter

Odkryć w sobie afrykańskie DNA. W piątek rusza Mundial 2010

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-06-11 10:12

Centrum Johannesburga. Nikogo nie dziwi, że sklepy i restauracje przystrojone są ozdobami spod znaku mundialu. Podobnie jak banki i inne publiczne instytucje w RPA. Ale gdy widzimy katolicki kościół, a nad jego wejściem wywieszone flagi uczestników mistrzostw świata, nie mamy już wątpliwości, że Afryka zachorowała. Na futbol.

Punkt kulminacyjny mundialowego szaleństwa wyznaczono na jutro na godz. 16. Wtedy po raz pierwszy kopną piłkę zawodnicy RPA i Meksyku i oficjalnie zainaugurują XIX mistrzostwa świata w piłce nożnej. Siedemset milionów ludzi zasiądzie przed telewizorami, na stadionie w Johannesburgu blisko 100 tys. Rozpocznie się miesięczny turniej, niepodobny do żadnego z dotychczas rozegranych. Bo tu, w RPA, zachwycająca turystów egzotyka miesza się z biedą i niebezpieczeństwem czyhającym niemal w każdym zakamarku.

Organizatorzy robią jednak wszystko, by statystyki o liczbie gwałtów, rabunków, morderstw i szalejący HIV nie stanowiły głównych tematów rozmów. Do wizji "mundialu na tak" dały się przekonać wszystkie krajowe media. Informacje o kolejnych okradzionych dziennikarzach, są albo pomijane, albo zamieszczane na dalszych stronach w gazetach. Jesteśmy za to bombardowani zdjęciami szalejących fanów Bafana Bafana. Fanów, którzy naprawdę uwierzyli, że ich drużyna może powalczyć nawet o mistrzostwo świata.

Tak, to nie żarty. O tym, że wiara potrafi góry przenosić, próbował przekonać swoich piłkarzy prezydent RPA Jacob Zuma. Odwiedził ich w hotelu i jasno dał do zrozumienia, że 11 lipca chciałby im wręczyć Puchar Świata. Chłodną głowę zachowuje jedynie trener drużyny gospodarzy Carlos Alberto Pareira, który niejedno już w życiu widział i w niejednym wielkim turnieju brał udział. Bo wie, że gdyby ufać tylko zdrowemu rozsądkowi i statystykom, to jego zespół powinien pożegnać się z turniejem po trzech meczach.

Rafał Romaniuk

Czytaj więcej: polskatimes

Mundial. Serwis specjalny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.