Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12024 miejsce

"Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat" Petera Riley'a

Znakomici uczeni, kreatywni konstruktorzy, innowacyjni wynalazcy, tęgie umysły, których odkrycia rewolucjonizowały naukę i wyprzedzały ówczesne pojmowanie świata o epoki. Ich właśnie prezentuje książka dla dzieci i młodzieży "Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat".

 / Fot. DEBITKiedy Mikołaj Kopernik ogłosił tezę o heliocentrycznym modelu układu słonecznego - nie tylko "wstrzymał słońce a poruszył ziemię", ale także zmienił ówczesne pojmowanie świata. Jego praca "O obrotach sfer niebieskich" do dziś uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł wszech czasów. Wiele wieków temu księgę można było rozpowszechnić w większym nakładzie dzięki maszynie drukarskiej Gutenberga. Jej twórca - Jan Gutenberg poświęcił cały swój majątek, a nawet zadłużył się, aby wynaleźć urządzenie, które rozpowszechni słowa zachowane na papierze. W dodatku zaraz po opracowaniu i sprawdzeniu wynalazku, był zmuszony go sprzedać. Tylko za sprawą arcybiskupa Moguncji Gutenberg otrzymał tytuł szlachcica i w dostatku dożył kresu swoich dni. Z kolei bracia Lumiere uchodzą za pionierów kinematografii. Kiedy wyświetlili swój pierwszy "pełnometrażowy" film o przyjeździe pociągu pocztowego - publiczność zerwała się w panice z krzeseł. W sumie nakręcili ponad 1400 krótkich filmów.

To tylko przykładowe ciekawostki zawarte w "Odkryciach i wynalazkach, które zmieniły świat" Petera Riley'a. Oprócz wymienionych wynalazków, w książce nie mogło zabraknąć silnika parowego, żarówki, radiotelegrafu i odkryć astronomicznych Galileusza. Nie pominięto twórców naukowych rozwiązań - krótkie życiorysy uczonych pokazują niekiedy ich trud w dochodzeniu prawdy i upór przy przeprowadzaniu doświadczeń. Tworzenie wynalazków to ciężka praca!

Biorąc do ręki książkę nie można oprzeć się wrażeniu, że jest to niezwykle ważne dzieło. Twarda oprawa imitująca stare księgi, prasa drukarska na okładce i zapięcie z magnesem pokazuje dobitnie, że dla dziecka liczy się również forma a nie tylko treść. A treścią "Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat" jak najbardziej przyciąga uwagę i w dodatku bezboleśnie naucza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.