Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

427 miejsce

Odkrycia na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Niekonkursowa sekcja Odkrycia wzbudza co roku bardzo duże zainteresowanie. W jej ramach pokazujemy filmy zdobywające uznanie publiczności na festiwalach filmowych całego świata.

Podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy:

"To jest nasz kraj" ("Chez nous/"This Is Our Land" - 114 min), reż. Lucas Belvaux, Belgia 2017

W małym, górniczym miasteczku na północy Francji wszyscy znają i lubią miejscową pielęgniarkę, Pauline Duhez. Zawsze można na nią liczyć, jest życzliwa i oddana swoim pacjentom. Po pracy opiekuje się schorowanym ojcem i samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Jej nieskazitelny wizerunek próbuje wykorzystać miejscowa partia narodowa, proponując jej kandydowanie w lokalnych wyborach.


"Dziennik gangstera" ("Måste gitt"/"A Hustler’s Diary" - 97 min), reż. Vica Zubak, Szwecja 2017

Metin ma 25 lat i mieszka na przedmieściach Sztokholmu, które rządzą się swoimi, niepisanymi prawami. Jednak mężczyzna odstaje od otoczenia. Widzi i czuje więcej niż inni i co więcej - ma dar przekładania tego na słowa. Pisze pamiętnik, któremu powierza wszystko czego doświadcza. Kiedy pewnego dnia pamiętnik znika, życie Metina wywraca się do góry nogami. Zaskakujący portret mężczyzny żyjącego między dwoma światami. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.


"Drib" (90 min), reż. Kristoffer Borgli, Norwegia, Stany Zjednoczone 2017

Amir jest performerem i stand-uperem, który w czasie rzeczywistym wymyśla postacie i historie. W 2014 roku jego nagranie z ulic Oslo staje się internetowym hitem i pokazywane jest w mediach na całym świecie. Jedna z agencji reklamowych z Los Angeles przekonana o tym, że to, co opowiada Amir, jest prawdą, wpada na pomysł wykorzystania sławy komika. Po części fikcja, po części dokument opisujący nieudaną kampanię reklamową znanego napoju energetycznego.


"Król Pekinu" ("Jing Cheng Zhi Wang"/"King of Peking" - 88 min), reż. Sam Voutas, Chiny, Stany Zjednoczone, Australia 2017

Pekin. Lata dziewięćdziesiąte, początek ery domowego wideo. Ojciec — Big Wong i syn — Little Wong jako mobilne kino jeżdżą po chińskich wsiach i miasteczkach i pokazują ludziom hollywoodzkie filmy. Kiedy była żona Big Wonga żąda większych alimentów, mężczyzna zdaje sobie sprawę, że może stracić prawo do opieki nad synem. Uroczy komediodramat o relacji ojca i syna, moralności, złych wyborach oraz wielkiej miłości do kina.


"Świadectwo" ("Ha’Edut"/"The Testament" - 94 min), reż. Amichai Greenberg, Izrael, Austria 2017

Yoel jest badaczem, międzynarodowym ekspertem od Holokaustu. Od ponad 15 lat bada nazistowskie metody eksterminacji Żydów na terenie Austrii i Węgier. Teraz bierze udział w prawniczym boju dotyczącym masakry w miasteczku Lendsdorf. Wpływowa austriacka rodzina przemysłowców, do których należy ziemia, na której dokonano mordu, planuje tam budowę. Yoel gotów jest poświęcić wszystko, by dowiedzieć się prawdy. "Jako syn ocalałych z Holokaustu – mówi reżyser filmu – wychowałem się w domu pozbawionym emocji, w którym brakowało czegoś nieuchwytnego. Ten film jest moją próbą przebicia się przez niewidzialne ściany milczenia".


"Julian Schnabel - portret prywatny" ("Julian Schnabel - A Private Portrait" - 90 min), reż. Pappi Corsicato, Włochy 2017

Julian Schnabel – malarz, reżyser (m.in. „Basquiat”, „Motyl i skafander”), muzyk, rzeźbiarz, artysta sceny nowojorskiej. Dokument nie jest analizą życia i twórczości wielkiego artysty, ale raczej opowieścią przyjaciela i wielbiciela, który chce pokazać światu wielkość człowieka, będącego ucieleśnieniem american dream. Opowiadają o nim członkowie rodziny i przyjaciele – Al Pacino, Christopher Walken, David La Chapelle, Willem Dafoe, Bono, Laurie Anderson i wielu innych.


"Strój dowolny" ("Etiqueta no rigurosa"/"No Dress Code Required" - 92 min), reż. Cristina Herrera Bórquez, Meksyk 2017

Victor i Fernando mieszkają w stanie Kalifornia Dolna w Meksyku. Prowadzą tam swój salon piękności. Wielu klientów uważa ich za cudowną parę. Do czasu, kiedy w 2013 roku postanawiają się pobrać. W pełnej homofobicznych uprzedzeń Kalifornii stają się pierwszą gejowską parą, która głośno walczy o swoje prawa. Victor i Fernando stawiają czoła fali krytyki i ogromnemu oburzeniu nie tylko ze strony urzędników.


"Ava" (105 min), reż. Léa Mysius, Francja 2017

13-letnia Ava spędza wakacje nad Atlantykiem. Dowiaduje się tam, że traci wzrok szybciej, niż się spodziewano. Jej matka tak bardzo chce, żeby to były ich najlepsze wakacje, że decyduje się udawać — nic złego się nie dzieje. Ava natomiast konfrontuje się z problemem na swój własny sposób. Kradnie dużego, czarnego psa, którego właścicielem jest pewien młody chłopak… Nagrodzona w Cannes 2017 (SACD Award, Palm Dog) zmysłowa opowieść o odkrywaniu własnej seksualności.


"Wolność" ("Freiheit"/"Freedo" - 100 min), reż. Jan Speckenbach, Niemcy 2017

Nora ma 40 lat i mieszka z mężem i dwójką dzieci w Berlinie. Pewnego dnia pragnienie, które w niej narastało, wreszcie się uzewnętrznia. Nora nade wszystko chce być wolna. Bez słowa wyjaśnienia wychodzi z domu i porzuca swoją rodzinę. Włóczy się po ulicach, uprawia przygodny seks z młodym mężczyzną i spontanicznie zabiera się autostopem do Bratysławy.


"Szachowa zagrywka" ("La defensa del dragón"/"The Dragon Defense" - 80 min), reż. Natalia Santa, Kolumbia 2017

W Bogocie mieszkają trzej starzy przyjaciele. Spędzają dni między legendarnym klubem szachowym, kasynem, a ulubioną kawiarnią. Samuel jest profesjonalnym graczem w szachy i obstawia rozgrywki, kiedy jest pewien wygranej. Jego najlepszy przyjaciel Joaquín, zegarmistrz, nie chce pozbyć się warsztatu odziedziczonego po ojcu. I Marcos, hiszpański homeopata, który poświęca się poszukiwaniom patentu na wygraną w pokera. Wszyscy trzej znaleźli bezpieczne schronienie w codziennej rutynie, gdzie nie ma potrzeby stawiać czoła wyzwaniom, jakie niesie życie. Film miał premierę podczas otwarcia Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.