Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10646 miejsce

Odkrycie obiektów pasa Kuipera wytycza cel dla misji New Horizons

Badanie obiektów głębokiego nieba z użyciem Teleskopu Hubble'a przyniosło odkrycie trzech obiektów pasa Kuipera. Są celem dla misji sondy New Horizons, która w lipcu 2015r. dotrze do Plutona. Pozwoli to poznać początki Układu Słonecznego.

Obiekt pasa Kuipera - wizja artysty. licencja: CC3.0 / Fot. NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)Obserwacje prowadzone na rubieżach Układu Słonecznego z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope) przyniosły odkrycie trzech obiektów Pasa Kuipera (KBO - Kuiper Belt Object). Wszystko dzięki programowi obserwacji, w którym HST wynajduje cele dla misji sondy New Horizons. Zanim potencjalne punkty zainteresowania zostaną zatwierdzone dla badań, NH wypełni zadanie odwiedzin Plutona. Przelot nad obiektem uznawanym do 2006r. za pełnoprawną planetę nastąpi w lipcu 2015r. Niegdysiejszy "numer 9" Układu Słonecznego jest obecnie klasyfikowany jako planeta karłowata 134340 Pluton.

"To były bardzo wymagające poszukiwania, a wspaniałe jest to, że w końcu Hubble zdołał dokonać wykrycia - jedna misja NASA pomaga innej" - powiedział główny badacz misji New Horizons, Alan Stern z Southwest Research Institute (SwRI) w Boulder, Kolorado.

Pas Kuipera jest ogromnym wieńcem składającym się z pozostałości po procesie kształtującym dzisiejszy Układ Słoneczny. KBO należą do wyjątkowej klasy obiektów, które nigdy nie zostały odwiedzone przez sondę badawczą. Zawierają wskazówki co do początków naszego Układu Słonecznego.

Stwierdzono, że KBO odkryte przez Hubble'a, są blisko 10 razy większe od typowych komet, ale to tylko około 1-2 procent rozmiarów Plutona. W przeciwieństwie do planetoid, KBO nie zyskały na ogrzewaniu przez słońce, i uważa się, że przedstawiają nieskazitelnie czysty, dobrze zachowany, silnie zamrażany przez lata przykład czym był zewnętrzny Układ Słoneczny w czasach poprzedzających jego narodziny 4,5 miliarda lat temu.

Obiekt Pasa Kuipera, który jest potencjalnie w zasięgu sondy New Horizons. KBO oznaczono jako PT1. Porusza się w zatłoczonym od gwiazd obszarze konstelacji Strzelca. licencja: CC3.0 / Fot. NASA, ESA, SwRI, JHU/APL, and the New Horizons KBO Search TeamZespół New Horizons rozpoczął poszukiwania odpowiednich obiektów pasa Kuipera w 2011r. przy użyciu największych naziemnych teleskopów na Ziemi. Znaleziono kilkadziesiąt KBO, ale wszystkie były poza zasięgiem NH z uwagi na ograniczone zapasy paliwa sondy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.