Facebook Google+ Twitter

Odkrycie unikatowej prehistorycznej śląskiej Wenus w Raciborzu

Archeolodzy z Raciborza odkopali glinianą figurkę nagiej kobiety. Znalezisko zostało nazwane "śląską Wenus", jest pierwszym tego rodzaju zabytkiem z okresu neolitu - IV tysiąclecia p.n.e., odkrytym w polskiej ziemi.

Wenus z Willendorfu / Fot. Wikipedia Commons Podczas badań wykopaliskowych w Raciborzu, poprzedzających budowę zbiornika przeciwpowodziowego Dolna Odra, dokonano unikalnego odkrycia archeologicznego. Prace, jakimi kieruje Marek Anioła, prowadzone są przez naukowców z Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych przy Ośrodku Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych IAE PAN w Poznaniu. Wydobyto z ziemi glinianą figurkę nagiej kobiety, która ma szerokie biodra, piersi, a u góry trzy guzki, z których środkowy to schematyczne przedstawienie głowy, natomiast dwa zewnętrzne interpretowane są jako ręce uniesione w geście oracji.

Odkryta figurka ma długość ok. 10 cm i nie jest wiernym anatomicznym odwzorowaniem kobiety. Jest to płytka wyobrażająca kobietę. Głowa przedstawiona jest schematycznie, ledwie zaznaczona, podobnie jak ręce, uniesione w modlitewnym geście. Szczególnie starannie wyobrażone są nogi (uda), szerokie biodra i piersi. Wiek znaleziska ustala się na na schyłek epoki kamienia, a więc gliniana postać piękności pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e. Analogicznie do innych figurek tego typu nazwano posążek "Wenus z Raciborza" lub "śląską Wenus".

Naukowcy podkreślają, że jest to pierwszy tego rodzaju zabytek z ziem polskich zachowany w całości. Dr Jacek Wenus z Laussel / Fot. Wikipedia Commons Pierzak z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zaznaczył: "To znalezisko stanowi prawdziwą sensację w świecie archeologicznym, ponieważ do tej pory odkrywano jedynie nieliczne i niewielkie fragmenty postaci ludzkich z tego okresu". Archeolog Marek Anioła stwierdził: "Do tej pory na naszych ziemiach natrafiano na podobne symbole płodności, ale wszystkie były w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone".

Dotychczas znajdowano figurki z epoki kamienia w całej Europie. Na wzór słynnej nagiej postaci kobiecej z Willendorf w Austrii, wyrzeźbionej 24 tys. lat temu, nazywa się je mianem Wenus. Małe posążki wysokości kilkunastu centymetrów wykonywano zazwyczaj z kamienia, gliny, kości bawolej, ciosów mamuta, a nawet z bursztynu. Najstarszą polską Wenus, sprzed 15 tys. lat, wykonaną z krzemienia, odkryto w Wilczycach koło Tarnobrzega. Odkrywcą "Wenus Raciborza" jest Marek Anioła - archeolog prowadzący prace na stanowisku.

Posążki nagich piękności miały związek z kultem płodności i urodzaju, prawdopodobnie były wizerunkami tzw. Wielkiej Bogini, Matki Ziemi. Zdaniem wielu badaczy, figurki te świadczą o wielkim znaczeniu i wysokiej pozycji społecznej kobiet w epoce kamienia.

W Raciborzu prowadzone są badania wykopaliskowe na dużą skalę. Projekt jest realizowany przez Konsorcjum Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Naukowcy pracują na piętnastu stanowiskach archeologicznych, pochodzących z różnych okresów. Figurka gliniana jest jednym z wielu cennych interesujących znalezisk badaczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

A jednak naukowcy stawiają tezę, że w zamierzchłych społecznościach był matriarchat:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem bardzo ostrożny w określeniach: "w prehistorycznych czasach czczono kobiety"! Jeżeli już, to...kapłanki, lub władczynie, królowe.
Nie były to "kobiety" w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, ale... figurki do celów kultowych, religijnych.

Są One - w znaczeniu - bliższe... dzisiejszym rzymskim papieżom, w religiach monotoistychnych; aniżeli female, feministyczne "dzisiejsze kobiety"! Niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Gratulacje dla archeologów bo każde takie odkrycie jest na wagę złota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racibórz i okolice Pietrowic Wielkich to bardzo ciekawe miejsca dla archeologów. Ciekawy artykuł, przybijam "5" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.