Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18006 miejsce

Odkrycie w Izraelu potwierdza: biblijny Kajfasz żył naprawdę

"Israel Exploration Journal" informuje o niezwykłym znalezisku z tego roku w Ziemi Świętej. Archeolodzy izraelscy są zgodni, że odkryte ossuarium należy do kobiety, która wywodzi się wprost z rodu arcykapłana Kajfasza.

 / Fot. Honques/własność publicznaTo znalezisko jest wyjątkowe. Widnieją bowiem na nim znaki i napisy, które po zbadaniu okazały się autentyczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie potwierdzili, że naczynie w którym znaleziono prochy, należy do kobiety z rodu, o którym wspomniano w Nowym Testamencie.

Mowa tutaj o rodzinie arcykapłana Kajfasza. Kajfasz to postać niecodzienna. Wraz z innymi kapłanami skazał na śmierć Jezusa z Nazaretu.

Ossuarium jest naczyniem, które w dawnych czasach służyło do przechowywania kości lub prochów zmarłego, który został poddany kremacji. Tą nazwą określa się również wolno stojące budowle, które wznoszono w obrębie cmentarza. Tutaj starożytni Żydzi składali kości swoich zmarłych.

Większość tego typu artefaktów to pozostałości z okresu I w. p.n.e. - I w. n.e.
Niektóre zostały odnalezione na terenie dawnych nekropolii przez archeologów. Wiele z nich padło ofiarą zwykłych rabusiów. Te zrabowane, najczęściej poddawane są specjalnej obróbce, a później trafiają na czarny rynek.

Ta obróbka, polega na dodawaniu na zwykłych bezimiennych ossuariach, atrakcyjnych napisów, np. ossuarium "Jakuba, syna Józefa, brata Jezusa" okazało się falsyfikatem. Zanim jednak odkryto jego fikcyjne pochodzenie, wywołało ono sporo zamieszania w świecie archeologii.

Obecne znalezisko nosi napis: "Maria, córka Jeszuy, syna Kajfasza, kapłana (z klanu) Maazjasza, z Bet Imri". Znaleziono je nie podczas prac wykopaliskowych, lecz już gotowe do sprzedaży. Artefaktem zajęli się izraelscy uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jego analiza i wnikliwe badania, zarówno samej wapiennej skrzyni jak i napisów rozwiały wątpliwości. Wszystkie przedmioty okazały się autentyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przesadzasz Robert w tradycji chrześcijańskiej nie zachowało się skąd pochodziła rodzina Kajfasza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest niespodzianka ale tylko dla wyznawców Judaizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.