Facebook Google+ Twitter

Odkryjemy Afrykę w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-09-12 12:36

Gra na afrykańskich bębnach, potrawy z Czarnego Lądu, zabawa przy czarnych rytmach – to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Afroentuzjaści.

 / Fot. Jeśli chcesz poznać kulturę i obyczaje afrykańskiego kontynentu, wybierz się na Festiwal Afroentuzjaści, który rozpocznie się w czwartek 20 września i potrwa do niedzieli 23 września.

Jedną z atrakcji będzie występ senegalskiego zespołu Djolof- Man, którego liderem jest znany warszawskim klubowiczom didżej Mamadou Diouf. Senegalczyk, mieszkający w Polsce od ponad dwudziestu lat, od dawna promuje w stolicy muzykę tropikalną. Wykorzystuje połączenie brzmień rodem z Afryki, świata arabskiego a nawet z Karaibów. Obok niego w zespole grają Mohamed Mbow i Pako Sarr. Formacja przywita gości gorącymi afrykańskimi rytmami.

Nie zabraknie również specjałów afrykańskiej kuchni jak: gugali (afrykańska kasza), mandali (coś w rodzaju pączka gotowanego w głębokim oleju) oraz czapati, czyli grubego naleśnika. – Festiwal jest dla warszawiaków, którzy chcą poznać współczesne oblicze Afryki. Coraz więcej Afrykańczyków mieszka w stolicy, są bardziej widoczni. Podczas festiwalu chcemy pokazać czym zajmują się na co dzień i co tu robią. Jednocześnie pokażemy, co robią w Afryce Polacy – mówi Maja Krzyżanowska z Fundacji Simbafriends, która jest pomysłodawcą festiwalu. Dowiemy się, co robią Polacy w Afryce i jak budują szkołę w kenijskiej wiosce Sega.

Polscy wolontariusze z Fundacji Simbafriends uczą tam informatyki kenijskich nauczycieli, którzy będą potem tłumaczyli dzieciom, jak obsługiwać komputer. Nie zabraknie również opowieści podróżników i filmów dokumentalnych nakręconych przez pasjonatów Czarnego Lądu. Zobaczymy filmy polsko – amerykańskiej pary, z podróży do Ruandy – kraju zniszczonego wojną domową. Slajdy z Afryki pokaże znany polski podróżnik Ryszard Czajkowski.

Festiwalowi towarzyszyć będą także wystawy fotograficzne. Będzie można zaopatrzyć się w oryginalną biżuterię przywiezioną z Kenii.

Festiwal zakończy się Turniejem Bębniarskim Drums On. –Uczestnicy zagrają na djembe, czyli afrykańskich bębnach, które cieszą się w Polsce popularnością. Zainteresowani będą mogli podszkolić się pod okiem Kuby Pogorzelskiego, eksperta w tej dziedzinie – mówi Maja Krzyżanowska. Aby wziąć udział w turnieju, trzeba się wcześniej zarejestrować. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.simbafriends.org lub www.kenya.com.pl.

W tym roku wydarzenia festiwalowe odbędą się w klubie Dobra Karma przy Górczewskiej 67 oraz w Motto Cafe na ulicy Ordynackiej 10/12.

Julia Sawicka, Polskapresse

Program festiwalu
Czwartek 20.09.2007

18.00
Motto Cafe
- Otwarcie festiwalu: wernisaż fotografii, temat przewodni zbioru zdjęć: Twarze Afryki;
- Krótka prezentacja Organizatorów;
- Poczęstunek: kuchnia afrykańska 19. 30
- Projekcja slajdów w ogródku kawiarni. Projekcja powstanie z połączenia zdjęć z Afryki, jakie będzie można przesyłać do organizatorów.Temat projekcji: Afryka - ujęcia pamięci.
Prosimy o przesyłanie zdjęć z podróży do Afryki, które ukażą, co ujęło fotografującego w temacie zdjęcia, co stanowi o zapamiętaniu danego zdarzenia, postaci, miejsca. Jedna osoba może przesłać maksymalnie 5 zdjęć.
-Ogłoszenie Turnieju Bębniarskiego Drums On.

21.00
Dobra Karma
-Koncert inauguracyjny zespołu DJOLOF-MAN w składzie: Mamadou Diouf, Mohamed Mbow, Pako Sarr.

Piątek 21.09.2007

18.00
Motto Cafe
- Prezentacja multimedialna, tematyczna: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie (Karolina Marcinkowska);
- Poczęstunek: kuchnia afrykańska.

19.30
Motto Cafe
- Sprzedaż i promocja rękodzieła afrykańskiego.
- Prezentacja tematyczna: Sudan, Stowarzyszenie Nil-Wisła.

21.00
Dobra Karma
- Otwarcie drugiej części wystawy „Twarze Afryki”;
- Promocja Turnieju Bębniarskiego Drums On;
- Współczesna muzyka afrykańska: impreza taneczna.

Sobota 22.09.2007

18.00
Motto Cafe
- Prezentacja multimedialna, tematyczna: Ryszard Czajkowski.
- Projekcja filmu z podróży: Ryszard Czajkowski.
- Poczęstunek: kuchnia afrykańska.

20.00
Motto Cafe
- Sprzedaż i promocja rękodzieła afrykańskiego.
- Afrodance show.
- Pokaz filmów dokumentalnych oraz zdjęć wykonanych Ruandzie w ramach projektu „80 Percent Angel”.

Niedziela 23.09.2007

18.00
Motto Cafe
- Prezentacja multimedialna, tematyczna.
- Sprzedaż i promocja rękodzieła afrykańskiego.

20.30
Dobra Karma
- Finał Turnieju Bębniarskiego Drums On; prowadzenie muzyczne: Kuba Pogorzelski.
- Koncert finałowy, zwycięzcy turnieju wraz z grupą muzyków w składzie: Kuba Pogorzelski, Michał Stasiak, Przemek Kalinka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.