Facebook Google+ Twitter

Odkryto 32 nowe planety

Dzięki specjalnemu systemowi wykrywania planet, naukowcom udało się odkryć rekordową liczbę 32 nowych planet poza Układem Słonecznym - podało radio BBC.

Planety / Fot. http://www.flickr.com/photos/julesstoop/316661006/sizes/l/Znamy już ponad 400 planet znajdujących się poza Układem Słonecznym. Zespół, pod kierownictwem Michaela Mayora, dokonał tego osiągnięcia korzystając z systemu HARPS, czyli High Accuracy Radial velocity Planet Searcher. System ten potrafi wykrywać ruch obiektów wokół gwiazd spoza naszego Układu Słonecznego.

To nowoczesne urządzenie, które zainstalowane jest w obserwatorium astronomicznym w Chile, zostało zbudowane właśnie aby wykrywać nowe planety. Dzięki niemu szanse na znalezienie "drugiej Ziemi" stały się bardziej prawdopodobne. HARPS ma na swoim "koncie" wykrycie już 75 planet.

Na żadnej z nowo odkrytych planet prawdopodobnie nie jest możliwe powstanie życia podobnego do tego na naszej planecie. Zazwyczaj są one kulami gazowymi lub panuje na nich zbyt wysoka temperatura. Naukowcy wierzą jednak, że w niedalekiej przyszłości uda się odnaleźć obiekty podobne do Ziemi, na których mogły powstać choć prymitywne formy życia.

Nowym obiektom zostaną nadane specjalne numery mające wskazać, wokół której gwiazdy krążą. Odkrywanie nowych planet staje się coraz częstsze dzięki zastosowaniu najnowszej technologii. Takimi urządzeniami nie dysponował profesor Aleksander Wolszczan, który jest odkrywcą pierwszych planet spoza Układu Słonecznego. Polak z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonał tego w 1990 roku.

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Damian S.
  • Damian S.
  • 03.12.2010 23:48

Ja się juz ich uczyć nie bede.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ile jeszcze przed nami?!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne odkrycia :) Lubię takie wiadomości :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.