Facebook Google+ Twitter

Odkryto dwie nieznane planety w Układzie Słonecznym? Mogą znajdować się za orbitami Neptuna i Plutona

Co najmniej dwie nieznane planety mogą znajdować się za Plutonem. Naukowcy z Universidad Complutense de Madrid i Cambridge dokonali odkrycia, które może zmienić bezpowrotnie nasz obraz Układu Słonecznego.

 / Fot. By NASA [Public domain], via Wikimedia CommonsNaukowcy z uniwersytetów Complutense i Cambridge badali tzw. ekstremalne obiekty transneptunowe (ETNO). Z zachowania tych planetoid wywnioskowano, że za orbitą Neptuna i Plutona powinny znajdować się co najmniej dwie planety. Wiele wskazuje na to, że są to obiekty większe od Ziemi.

"Dokładna liczba jest niepewna, biorąc pod uwagę, że dane, które posiadamy są ograniczone. Nasze obliczenia wskazują jednak, że istnieją co najmniej dwie [nieznane] planety, a prawdopodobnie więcej, w granicach naszego Układu Słonecznego" - powiedział Carlos de la Fuente Marcos cytowany przez serwis agenciasinc.es.

Ekstremalne obiekty transneptunowe spełniają według obowiązujących teorii określone kryteria. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim nachylenie pod kątem zera stopni względem Układu Słonecznego i losowe występowanie. Kilkanaście badanych przez naukowców obiektów wykazuje nietypowe zachowanie. Średnie nachylenie ich orbity wynosi 20 stopni.

Czytaj także: Sonda New Horizons rozpoczyna kolejny etap misji. Do lipca obiekt będzie się zbliżał do Plutona


Naukowcy mają świadomość dwóch problemów, na które napotykają ich odkrycia. Pierwszy z nich niezgodność z obowiązującymi modelami powstania Układu Słonecznego. Zgodnie z nimi nie istnieją inne planety poruszające się po orbitach kołowych za Neptunem. Drugi problem to mała próba obiektów, na której przeprowadzono analizy. Było ich do tej pory 13, ale badacze liczą, że w najbliższych miesiącach będzie ich coraz więcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.