Facebook Google+ Twitter

Odkryto najbliższą planetę pozasłoneczną

Astronomowie pracujący przy teleskopie w La Silla odkryli planetę o masie zbliżonej do Ziemi, w najbliższym nam układzie gwiazdowym.

Mało kto z nas wie o tym, że najbliższa nam gwiazda Proxima Centauri znajduje się w układzie potrójnym Alfa Centauri i jest oznaczona literą C. Nas tym razem będzie jednak interesować ta oznaczona literą B. Ma ona podobną do naszego Słońca masę i jest oddalona od nas o zaledwie 4,3 lata świetlne, a od macierzystej gwiazdy o 6 mln km czyli znacznie bliżej niż Merkury. Jak informuje ESO, wokół tego obiektu odkryto planetę o masie o ok. 13 proc. większej od Ziemi.

Odkrycia dokonali europejscy astronomowie przy pomocy teleskopu o średnicy 3,6 m w La Silla (Chile), wyposażonego w spektrometr HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher). Do znalezienia planety użyto metody prędkości radialnych, która polega na pomiarze szybkości, z jaką dane ciało się oddala lub zbliża. Wykorzystano zjawisko Dopplera polegające na tym, że ciało poruszające się wysyła fale o innej długości, aniżeli wtedy gdy się się nie porusza. Ten efekt wykorzystuje się w radarach policyjnych. Dla światła widzialnego mamy przesunięcie ku czerwieni (obiekt się oddala) lub przesunięcie ku fioletowi (ciało się przybliża). Dzięki temu zostały zmierzone prędkości gwiazdy z dokładnością do 1 m/s. Wszystko wskazuje na to, że odkryta planeta jest naszą najbliższą planetarną sąsiadką.

"Uzyskane wyniki to wielki krok w stronę wykrycia bliźniaczki Ziemi w najbliższym otoczeniu Słońca. Żyjemy w ciekawych czasach!" - reasumuje Xavier Dumusque, członek zespołu. Odkrycie to zostanie opublikowane w dzisiejszym wydaniu internetowym Nature.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.