Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16843 miejsce

Odkryto nieznaną baśń Andersena. Napisał ją jako nastolatek

W archiwum państwowym duńskiej Fionii, na dnie kartonowego pudła odkryto manuskrypt nieznanej dotąd baśni Andersena - pt. "Łojowa świeca".

 / Fot. Ipigott/Public domainEmerytowany historyk i pasjonat z Middelfart - pan E. Berg podkreślił w wywiadzie dla Politiken.de, że tak jak inni zbierają znaczki czy jeżdżą do Polski na polowanie na dziki, on woli przesiadywać w archiwum. Jego wielką dumą jest odkrycie na dnie anonimowego pudła, sześciostronicowego manuskryptu z zupełnie nieznaną dotąd baśnią Hansa Christiana Andersena "Łojowa świeca."

Odkrycie miało miejsce w październiku 2012 roku, ale dopiero z początkiem grudnia 2012 wydano oficjalny certyfikat zaświadczający autentyczność znaleziska. Andersen zadedykował i podarował tę baśń wdowie po pastorze, swojej sąsiadce – pani Bunkeflood, która nie tylko pożyczała mu książki gdy był dzieckiem, ale z pewnością zachęcała do pierwszych prób literackich. Po jej śmierci kartonowe pudła z różnymi dokumentami trafiły do archiwum. Szperając w tych dokumentach E. Berg zauważył na jednym z nich pięknie wykaligrafowany podpis „H.C Andersen.”
http://it.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_Andersen / Fot. it.wikipediaZnalezisko przekazano licznym ekspertom twórczości Andersena i historykom. Zostało uznane za autentyczne. Eksperci podkreślili, że jest to dzieło dość ubogie pod względem literackim i zbyt moralizatorskie. Na podstawie dogłębnej analizy stylistycznej ustalono, iż tekst został napisany ok. 1820 roku, gdy Andersen miał 15-18 lat i był uczniem liceum. Hans Christian Andersen ostatecznie napisał wiele pięknych baśni, które do dzisiaj zostały przetłumaczone z duńskiego na setki języków świata - w tym naturalnie na język polski.

W baśni "Łojowa świeca" Andersen opisuje perypetie samotnej świecy, która poszukuje sensu życia. Spotkane krzesiwo, które pozwala zapalić knot świecy - nadaje nie tylko poszukiwany sens, ale także pozwala być uczynnym dla innych. Świeca zdaje sobie sprawę, że nikomu nie przyświecając, niszczy samą siebie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z prezentacji wnioskuję, że baśń warta uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.