Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13200 miejsce

Odkryto pałac biblijnego króla Dawida

Izraelscy naukowcy z Hebrew University w Jerozolimie ogłosili, że odnaleźli ruiny biblijnego pałacu króla Dawida, gdzie miała miejsce bitwa władcy z Goliatem. Na wzgórzu Khirbet Qeiyafa wznosiła się siedziba zwycięskiego władcy Izraela.

Michał Anioł, Król Dawid przed walką z Goliatem / Fot. Wikipedia CommonsBadacze z Uniwersytetu Hebrajskiego przebadali wzgórze Khirbet Qeiyafa, leżące około 30 km na zachód od Jerozolimy, gdzie lokuje się izraelskie miasto Shaaraim, wymieniane kilka razy w Starym Testamencie. Odkryto ruiny pałacu, które naukowcy uznali za siedzibę biblijnego króla Dawida. Według archeologów miejsce o nazwie Khirbet Qeiyafa zostało prawdopodobnie zniszczone podczas walk z Filistynami w 980 roku p.n.e. Lokalizacja pałacu zgodna jest z wymogami, jakie stawia się królewskim domom. Pałac znajduje się bowiem na wzniesieniu, z którego rozpościera się widok na Morze Śródziemne na zachodzie oraz na góry Hebronu i Jerozolimę na wschodzie.

Yossi Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego zaznaczył: "To najlepszy znany dotąd przykład ufortyfikowanego miasta pochodzącego z czasów króla Dawida". Stwierdził jednak, że najpewniej sam władca na pewno często tam bywał, chociaż jego główna siedziba musiała znajdować się gdzieś na terenie Jerozolimy. Odkryte struktury starożytnych budowli potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia: "To jest niepodważalny dowód na istnienie centralnego organu władzy za panowania króla Dawida".

Wykopaliska trwały siedem lat. Najpierw za pomocą promieniotwórczego izotopu węgla C14 zbadano wiek ruin. Khirbet Qeiyafa / Fot. Wikimedia Commons Badania wykazały, że są one dobrze zaplanowanym, ufortyfikowanym miastem z późnych lat wieku XI p.n.e. lub wczesnych X. Szczegółowe badania struktury zabudowań i odnalezionych sprzętów pozwoliły na dalsze ustalenia. Naukowcy uznali jedna z ruin za pałac należący do króla, a drugą za magazyn, w którym gromadzono podatki w formie produktów rolnych. Zlokalizowano mur otaczający pałac o około 30 m długości na każdym boku oraz imponujące wejście, przez które można było zejść do południowej bramy miasta, znajdującej się naprzeciwko doliny Elah. Były to zarazem świadectwa tego, że w czasach Dawida funkcjonowała rozwinięta organizacja administracyjna i finansowa. Dalsze badania pozwolą lepiej poznać historię początków królestwa Judy.

Wśród znalezionych przedmiotów,dowodzących istnienia przemysłu, były naczynia, których uchwyty sygnowane były królewską pieczęcią, wiele resztek ceramicznych, narzędzi kamiennych i metalowych przedmiotów, a także fragmenty naczyń alabastrowych, które według archeologów zostały przywiezione z Egiptu. W setkach słojów, jak przekazują naukowcy, przechowywano podatki w formie produktów rolnych. Zespół Garfinkela odkrył obiekty kultowe zwykle używane przez Judejczyków, którzy byli rządzenie przez Dawida. Zwrócono uwagę, że w ruinach nie było żadnych pozostałości świńskich kości, co wskazuje na żydowskich mieszkańców.

Według biblijnych wskazań to właśnie w pobliżu odkrytych właśnie ruin pałacu odbyła się słynna walka Dawida z Goliatem. Potem miasto miało się znajdować we władaniu judejskiego króla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, odkrycia w tym regionie budzą najwięcej emocji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo ciekawe odkrycie. Archeolodzy mają jeszcze dużo pracy w tamtym rejonie świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.