Facebook Google+ Twitter

Odkryto szczątki polskich i białoruskich żołnierzy z czasów wojny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-18 14:17

Białoruskie ministerstwo obrony ujawniło wyniki prac specjalnego batalionu poszukiwawczego, który odkrył w Polsce i na Białorusi szczątki żołnierzy poległych w czasie drugiej wojny światowej.

Białoruski batalion prowadzi badania archeologiczne w miejscach, które nie są oznaczone, a mogą skrywać mogiły żołnierzy różnych narodowości i z różnych okresów historycznych.

Od listopada 2008 do maja 2009 roku specbatalion prowadził badania na terenie Polski i odnalazł kilka miejsc pochówku żołnierzy radzieckich. Z bezimiennych mogił wydobyto 16 ciał, które zostaną ponownie pogrzebane z wojskowymi honorami na cmentarzu wojskowym. - To zapewne żołnierze, którzy zginęli na początku wojny - twierdzi pułkownik Wiktor Szumski z białoruskiego resortu obrony. Według niego żołnierze Armii Czerwonej uciekali przed hitlerowcami w stronę Brześcia i zostali ostrzelani przez niemieckie lotnictwo.

Specbatalion odnalazł także szczątki 59 polskich żołnierzy, którzy zginęli w Kampanii Wrześniowej w rejonie Drohiczyna i Kobrzyńca.

Białorusini odnaleźli również szczątki żołnierzy francuskich z okresu wojen napoleońskich. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przekazano Francji 108 ciał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.