Facebook Google+ Twitter

Odkrywamy nieznane. Niepołomicke atrakcje turystyczne

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-09-02 13:02

Niepołomice to małe miasto położone nad Wisłą. Niegdyś ulubione miejsce panujących w Krakowie książąt, dziś jedna z atrakcji turystycznych.

Tu swoją siedzibę ma gmina miejsko-wiejska z burmistrzem Romanem Ptakiem na czele. Na całym obszarze miasta i gminy Niepołomice mieszka ponad 23 tysiące ludzi. W skład gminy wchodzi 12 innych miejscowości: Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec i Zakrzów.

Krótka historia
Historia Niepołomic przede wszystkim związana jest z Zamkiem Królewskim i Puszczą Niepołomicką. Pierwotna wieś powstała za czasów króla Kazimierza Wielkiego jako osada usługowa przy wzniesionym przez niego zamku obronno-myśliwskim. Jednak rozwój Niepołomic przypadł na czasy Władysława Jagiełły.

Prawa miejskie Niepołomice otrzymały dopiero po rozbiorach od władz austriackich. Wówczas umieszczono tutaj siedziby dyrekcji dóbr państwowych czy też sądu powiatowego.


Gospodarka:
Gmina Niepołomice w dużej mierze Łynie z potężnie rozwijających się stref przemysłowych: Niepołomickiej Strefie Przemysłowej, Zachodniej Strefie Przemysłowej w Ochmanowie, Wschodniej Strefie Przemysłowej w Woli Batorskiej. To właśnie w tych strefach, utworzyły i nadal tworzą się miejsca pracy dla wielu ludzi. W małym mieście nieopodal Krakowa, swoje przedsiębiorstwa ulokowały firmy z różnych zakątków świata.


Komunikacja:
Mieszkańcy oraz przyjezdni turyści nie posiadający własnego samochodu mogą skorzystać z bogatej oferty komunikacyjnej. Prywatni przewoźnicy oferują przewozy busami w różne strony Krakowa: Aleje, Kleparz, Dworzec Główny, Poczta Głowna, plac Centralny, a także do pobliskich wiosek i miejscowości.
Cieszyć może fakt, że od 28 grudnia 2010 roku uruchomione zostały 3 linie aglomeracyjne, które w duży sposób wpłynęły na rozwój Niepołomic i udogodniły dojazdy tamtejszych mieszkańców w wybrane miejsca.

Turystyka:
Niepołomice są dla każdego idealnym miejscem na wypoczynek nie tylko ten niedzielny. Usługi hotelarskie oferują hotele Novum i Niepołomice, położone w niedalekiej odległości od centrum. Wybierając się na wycieczkę, swoje zwiedzanie warto rozpocząć od Zamku Królewskiego. Przez długie wieki był on siedzibą polskich królów. Dziś można zwiedzić komnaty i liczne wystawy a także Muzeum Przyrodnicze, w którym mieszczą się eksponaty łowieckie i myśliwskie. Nie można pominąć królewskiego ogrodu Królowej Bony, który w porach wiosenno-letnich prezentuje się fantastycznie.

Po trudach zwiedzania zamku, można się udać na lunch do kawiarni Bona, a wieczorem wypocząć w hotelu mieszczącym się w zamku. Warto podkreślić, że jest to jedyny hotel w Polsce znajdujący się w Zamku Królewskim.

Rynek w Niepołomicach to kwadrat, który otoczony jest dwu lub trzykondygnacyjnymi domami, w których mieszczą się sklepy, kawiarni, lodziarnie, pizzerie, kwiaciarnie i wiele innych. Powierzchnia wyłożona jest kostką brukową. Znajdują się tam ławki, lampy oraz fontanna. Dzięki nowemu projektowi, który został zrealizowany w 2010 roku, centrum Niepołomic nie jest już tylko pustym parkingiem, lecz tętniącym życiem spacerowym deptakiem i piękną wizytówką miasta.

Wizytówką Niepołomic jest Puszcza Niepołomicka. Szlaki turystyczne są doskonałe na spacery i wyprawy rowerowe w głąb puszczy. Bogata roślinność, rezerwaty przyrody sprawiają, że ten ogromny las skrywa wiele tajemnic. Warto zobaczyć to miejsce, warto tutaj udać się na krótki urlop by zaczerpnąć świeżego powietrza, by zobaczyć to co oferują nam Niepołomice i pobliskie miejscowości.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.