Facebook Google+ Twitter

Odkrywanie kart historii Wrocławia. Kiermasz chanukowy

Synagoga pod Białym Bocianem wraz z przestronnym dziedzińcem wpisze się niewątpliwie w kulturalną mapę Wrocławia jako miejsce spotkań z tradycją i kulturą żydowską.

 / Fot. Wiadomości24Z inicjatywy Gminy Żydowskiej, we współpracy ze szkołą Lauder-Etz Chaim, Fundacją Bente Kahan oraz Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu, w ubiegłą niedzielę na dziedzińcu synagogi zorganizowano barwny kiermasz chanukowy z okazji żydowskiego święta.
Kiermasz chanukowy to okazja do poznania kultury polskich Żydów. / Fot. Janina Bieleńko
Chanuka to święto upamiętniające powstanie Machabeuszy pod wodzą Judy Machabeusza. Jest świętem o ruchomej dacie w kalendarzu gregoriańskim. W tym roku rozpoczęło się 1 grudnia i trwało 8 dni.
Odwiedzający kiermasz chętnie kupowali dridyle - tradycyjne bączki z hebrajskimi literami. / Fot. Janina Bieleńko
Organizatorzy przygotowali na grudniową niedzielę wiele atrakcji. Na kiermaszu prezentowano różnorodne wyroby artystyczne: od drobnych ozdób, przez przedmioty użytkowe, po obrazy. Można było kupić czteroboczny bączek "drejdel" (lub "dridyl") z pojedynczą hebrajską literą na każdym boku i poznać zasady tej tradycyjnej żydowskiej gry.

Dla smakoszy przygotowano potrawy i przysmaki, takie jak naleśniki z serem, placki ziemniaczane z sosem z maślaków i zupę gulaszową. Na zziębniętych czekała gorąca herbata i grzaniec, a dla łasuchów ciasta i pączki przygotowywane na oliwie.

Tekst na czerwonej tablicy: "Ze względu na uroki pogody/ i z zasp śnieżnych przeszkody / herbatkę Sahry i grzańca polecamy / i na dania kuchni żydowskiej do środka zapraszamy." / Fot. Janina BieleńkoTradycyjnym i najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł na charakterystycznym, dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją. Jedno ramię pełni funkcję sługi. Od niego, codziennie po jednej, zapala się 8 świec. Uroczyste zapalenie chanukiji to zadanie Rabina Icchaka Rapoporta, od 2006 Naczelnego Rabina Wrocławia i Śląska.

Na zakończenie świątecznego dnia wystąpił zespół folkowy Chudoba, cieszący się od roku 1993 niesłabnącą popularnością na europejskich festiwalach.

Obrazy i wyroby rękodzieła to główna oferta uczestników kiermaszu. / Fot. Janina BieleńkoZmierzch zapada szybko. Na opustoszały dziedziniec padają ciepłe światła ze strzelistych okien pięknie odrestaurowanej synagogi. W tej świątecznej atmosferze trudno sobie wyobrazić, że 70 lat temu z tego miejsca deportowano Żydów - mieszkańców Wrocławia. Celem transportów było getto w Kownie (Kaunas) i obozy koncentracyjne w Terezinie (Theresienstadt), Sobiborze, Bełżcu, Majdanku i Auschwitz. Przypomina o tym pamiątkowa tablica na ścianie budynku, w którym po 1968 roku urządzono salę modlitwy.

Tablica upamiętniająca deportację wrocławskich Żydów w latach 1941 - 1944. / Fot. Janina BieleńkoTe karty historii miasta nie są powszechnie znane. Być może stan ten zmieni działające w tym miejscu Centrum Informacji Żydowskiej i organizowane imprezy kulturalne, wystawy, odczyty i spotkania z przedstawicielami, nielicznej wprawdzie, ale otwartej do dialogu społeczności żydowskiej Wrocławia.

Kiermasz chanukowy to nie jedyna impreza na dziedzińcu synagogi. / Fot. Janina BieleńkoWrocławska synagoga Pod Białym Bocianem przy ulicy Włodkowica 5, uniknęła losu Nowej Synagogi na Wygonie, spalonej w 1938 roku. Nie została spalona także w latach 1941 - 1944, na które przypadła masowa deportacja wrocławskich Żydów, tylko dlatego, że była wciśnięta pomiędzy budynki zamieszkane przez Niemców. Przez wiele powojennych lat popadała w ruinę. Do Gminy Żydowskiej wróciła dopiero w roku 1992. Komu zawdzięcza powrót do dawnej świetności? Warto to sprawdzić.


Źródła informacji historycznych:

Narodowy socjalizm i ruch oporu we Wrocławiu 1933-1945
Społeczność żydowska we Wrocławiu 1933-2009

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.12.2010 10:02

rzeczywiście mało znane u nas święto żydowskie. Materiał wzbogacający naszą wiedzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hanukkah- zwana też Świętem Świateł, to święto obchodzone przez Żydów na pamiątkę zwycięstwa Machabeusza nad Seleucydami w II w. p.n.e. i oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej. Począwszy od 25 dnia miesiąca Kislev (najczęściej wypada to w grudniu) przez 8 kolejnych dni zapala się specjalne "Chanukowe" świece i śpiewa pieśni. Piękna tradycja. Bravo od demnie 5 z plusem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst Janka. 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.12.2010 16:43

Janeczko, jestem pełna podziwu dla Ciebie:) Jak Ty to wszystko ogarniasz, jesteś wszędzie tam gdzie coś ważnego i fajnego się dzieje, zazdroszczę Ci tej orientacji ale zarazem się cieszę, że dowiaduję się choćby po fakcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocaw jest wielokulturowym miastem i i dla każdej kultury jest tam miejsce. A to świadczy o wielkiej tolerancji mieszkańców. Piękna inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zaraz , zaraz , a gdzie świeczki chanukowe? To przecież święto światła, codziń zapala się o jedną świeczkę więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

B. cenny materiał, oby takich więcej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.