Facebook Google+ Twitter

Odkrywanie małych ojczyzn - Borowa Wieś

Współautorzy: Barbara Podgórska

Przemysław Noparlik. Napisać młody człowiek z pasją, to napisać zbyt mało. Zaledwie rok temu, z niewielkim okładem, ukończył studia historyczne, teraz – podyplomowe z historii sztuki, ma otwarty przewód doktorski.

Okładka / Fot. Adam PodgorskiDziała w Studenckim Kole Naukowym Historyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako przewodniczący Sekcji Historii Śląska (już dwie kadencje), współtworzył Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej, któremu współprzewodniczy, jest czynnym przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, współprezesuje Bractwu Turystycznemu w Związku Górnośląskim.

Ma jeszcze czas być nauczycielem w Zespole Szkół nr 2 Mikołowie-Borowej Wsi. O czasie dla dziewczyny - pomilczmy... Właśnie w Mikołowie, w siedemdziesiąta rocznicę wzniesienia "nowego" budynku (choć szkoła powstała w 1922 roku) napisał monografię: "Historia szkoły w Mikołowie - Borowej Wsi na tle dziejów miejscowości" (Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, Mikołów 2009).

Trochę się na tym znamy, jako autorzy wielu opracowań, więc stwierdzamy z całym przekonaniem: rzadko która praca popełniona jest z taką werwą, z taką zaciekłością w docieraniu do materiałów źródłowych, z taką rzetelnością warsztatową - jak ta.

Pewna wyjątkowość tego opracowania, polega nie tyko na tym, że jest najobszerniejszą publikacją o Borowej Wsi, ale poprzedzone została niezwykle staranną kwerendą po materiałach źródłowych, czego efektem jest bogata bibliografia. Książka przynosi niezmiernie frapujące informacje o dziejach miejscowości oraz kościoła i parafii, historii szkolnictwa w wieku XIX i później, w tym w czasach niemieckich, w latach 1922 – 1945 i powojennych.

Zawiera też liczne mapki, wykazy i interesujący wybór fotografii. Jest to książka mądra i pożyteczna, ucząca jak uczyć historii i jak pokazywać ją przez pryzmat spraw najbliższych: rodziny, szkoły, parafii, okolicy wsi, miejscowości.

Przemek Noparlik jest mistrzem, w tym co robi. W dorobku swym ma również publikacje naukowe w Rudzkim Roczniku Muzealnym, artykuły w prasie regionalnej, konsultacje przedwydawnicze, materiały historyczne na stronach internetowych. Z pewnością nie każe nam długo czekać na następne dziełko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla p. Przemysława :). Oby więcej takich ludzi w naszym regionie. 5+ dla autorów :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziekujemy z Basią za przychylne opinie od zyczliwych nam ludzi. Drodzy, zwłaszcza Marcinie, proszę róbta z naszymi pulikacjami wszystko, co chceta!!! Jesli ktos chce je powielic, niech powiela z pełnym błogosławieństwem NACZELNEGO (wyżej JEGO dostojne i namaszczajace spojrzenie). A tak po ludzku: bardzo nam miło! Pyrsk. Ku chwale Rudy Śląskiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszna uwaga!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Adam nie będzie miał chyba nic przeciwko umieszczeniu swego materiału w MM Silesia. Warto pokazać tym, którzy jeszcze nie wiedzą, że też mogą pisać w Wiadomościach24.pl : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam Przemka dobrze. Trzymam kciuki. Panie Adamie obserwuje Pana od dawna i ściągam czapke z głowy. Może warto takie mikrolokalne info wrzucać też do nas na MMSilesia.pl - Mieszkancy Górnego Śląska chetniej poczytaja o takich inicjatywach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze, gdy promujecie Górny Śląsk i ludzi stąd, możecie liczyć na moje pełne poparcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie, że wyciągacie na światło dzienne tego gościa! Trzeba pokazywać takich ludzi, bo w ogólnie panującym "tumiwisiźmie" ("a mnie tu tutaj wisi" mawia wielu ludzi o ważnych często sprawach) ludzie aktywni to po prostu skarb. Jeśli do tego jest to człowiek młody, to wypada tylko mu życzyć, żeby się nie "wypalił". Siły przebicia więc mu życzę a Wam przesyłam ukłony za to, że napisaliście ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.