Facebook Google+ Twitter

Odkrywanie pogubionych uczuć

Żeby powstało jakiekolwiek dzieło autor najczęściej musi doświadczyć czegoś wzniosłego, dramatycznego, doznać twórczego olśnienia lub przeżyć swego rodzaju traumę.

Okładka / Fot. OkładkaŻeby powstało jakiekolwiek dzieło autor najczęściej musi doświadczyć czegoś wzniosłego, dramatycznego, doznać twórczego olśnienia lub przeżyć swego rodzaju traumę. W przypadku Agaty Cichy (pseudonim Atka) bodźcem powstania wielu wierszy i książki Uśmiech sennego słońca była, m. in. śmierć Matki. Jej też zadedykowała niniejszy tomik, pisząc Mojej Mamie Antoninie Marii. Nie znaczy to, że czytelnik będzie się czuł nieswojo, odkrywając uczucia łączące matkę z córką. Wręcz przeciwnie, bowiem każdy z nas doświadczył lub doświadczy różnego rodzaju życiowe dramaty.

Czytając te piękne liryki będziemy mieć okazję porównania ich ze swoimi przeżyciami. Dodatkowo nasze bodźce i doznania duchowe wzbogacają fotografie autorki. Poetka podświadomie stara się zrozumieć wszystkie zjawiska cyklu narodzin, życia i przemijania. Liryki poświęcone Matce są hołdem i dowodem pełnego oddania swojej Rodzicielce.

Świadomość nieuchronnego zbliżania się śmierci, powolnego odchodzenia kogoś bliskiego, który już nie potrafi walczyć z nieuleczalną chorobą, jest dla wielu z nas niewyobrażalną traumą. Obserwowanie żegnającej się z nami osoby, jej cierpienie, agonia i godność z jaką przyjmuje ostatecznie sen wieczny, jest lekcją której nie znajdziemy w szkolnych programach. Swoją bezsilność możemy tylko, przelać na papier jako szczególną modlitwę wyrażaną w strofach poetyckich i to właśnie bardzo sprawnie uczyniła autorka.

Żyjącym pozostaje tylko pamięć i mosty, łączące dwa różne brzegi, jak świat zmarłych i żywych, jak jesienne umieranie i wiosenne odradzanie. Jednak nadzieja pozwala żyć, wiedząc że spotkamy się ze swoimi bliskimi w innym wymiarze czasoprzestrzeni. Trudno nam się pogodzić z tym co nieuniknione, a czego nie potrafimy zrozumieć. To swego rodzaju symbioza strachu i ciekawości. Dlatego też nasze psychiczne nastroje zmieniają się jak kolorowe szkiełka w kalejdoskopie.

Tomik Uśmiech sennego słońca - Agaty Atki Cichy to zbiór wierszy, w których możemy doszukiwać się odpowiedzi na zadawane pytania: Dlaczego cierpimy? Jak walczyć z bezsilnością? Jak sobie radzić z pogubionymi uczuciami po utracie bliskich? Wreszcie, jak rozmawiać ze sobą i szukać w sobie odpowiedzi, których być może nie uzyskamy?

Jedno jest pewne, poezja zawarta w tej książce, a którą polecam, wywrze na czytających emocjonalne odczucia i pozwoli zastanowić się nad sobą w kontekście otaczającego nas świata przyrody, jako że życiodajne Słońce uśmiecha się do nas nie tylko sennie.

Jerzy Granowski

Uśmiech sennego słońca - Agata Atka Cichy
Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna Sandomierz 2013
Redakcja i projekt okładki - Bogusław Majsiuk
Fotografie - Agata Atka Cichy
Wstęp - Odkrywanie pogubionych uczuć - Jerzy Granowski
ISBN 978-83-927050-4-8 - SMFG Katowice

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jeszcze mój komentarz, wierszem:

SŁOWA WIERSZY
W koleinach zdarzeń
trafiają do nas słowa
wprawiają w ruch myślenie
werbalizują uczucia
wywołują strach
koją ból
ocierają łzę
rozpraszają smutek
aplikują nadzieję…
W wierszu są słowa
które leczą duszę
podążamy za nimi,
jak leśną drogą z fotografii
zagłębiamy się...
Ta dobroczynna moc
pobudza i inspiruje
jak zbliżająca się wiosna
poezja tak działa…
S ł o w o,
przegoni chmury i odsłoni słońce.
©BogSar, 22.02.2013

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Bogumiło i panie Arturze, miło czytać wasze komentarze. Są one mobilizujące do dalszej pracy. Dziekuję i pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za Pana artykuły o poezji. Bardzo wielu ludzi wyraża siebie, swoje emocje poprzez strofy wierszy. To pomaga zrozumieć świat i siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca, głęboka prezentacja zbioru wierszy. Przeczytałem z przyjemnością. +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.