Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13451 miejsce

Odkycia z łazika Curiosity dowiodą istnienia jezior na Marsie?

Łazik Curiosity odkrył na dnie marsjańskiego krateru osady, które mogą świadczyć, że kratery na Czerwonej Planecie na przemian wypełniały się wodą i były osuszane.

 / Fot. NASACelem łazika Curiosity jest góra Mount Sharp wznosząca się na wysokość 5,5 tys. metrów nad kraterem Gale - podaje RMF24.pl. Na dnie tego krateru znaleziono osady, które rzucają światło na przeszłość Marsa. Badania dowodzą, że dno krateru przez setki tysięcy do milionów lat wypełniało się na przemian wodą i było osuszane. Proces ten doprowadził do wytworzenia się osadów. W ten sposób powstała góra Mount Sharp.

Zgodnie z hipotezą naukowców na Czerwonej Planecie wytworzyły się warunki, które spowodowały wzrost temperatury powyżej punktu topnienia. Curiosity bada tzw. formację Murraya wznosząca się na wysokości 150 metrów. Niewykluczone, że kolejne badania, które zostaną przeprowadzone wyżej pozwolą ustalić skład chemiczny zbiorników wody.

Czytaj także: Sonda New Horizons w styczniu rozpocznie obserwację Plutona. Obiekt wyszedł ze stanu hibernacji


 / Fot. NASA"Jeśli jezioro w kraterze pojawiało się i zanikało w krótszych okresach czasu, może to wskazywać, że cykle klimatyczne były związane z aktywnością wulkaniczną lub uderzeniami drobnych kosmicznych obiektów. Pozostaje pytanie, czy to co obserwujemy mogło być wynikiem okresowych zmian klimatycznych, czy raczej wymagało długotrwałego okresu ciepłego, wilgotnego klimatu" - twierdzi Ashwin Vasavada z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.